“Yasa Yapmak Kolay, Esas Olan Denetim”

“Yasa Yapmak Kolay, Esas Olan Denetim”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, ev karantinası uygulamasının çok önemli olduğunu ancak gerekli alt yapı ve denetim mekanizması sağlanmaması halinde uygulamada çok ciddi sorunlarla karşılaşılacağı uyarısında bulundu.

Trafikten eğitime kadar ülkede her alanda denetim ve altyapı eksikliği olduğunu, örneği trafikte sürekli ihlaller olmasına rağmen polisin denetim yapacak yeterli personel sayısının olmadığını belirten Angolemli, “Sen vatandaşın vergisi tam alacan, ancak devlet olarak yol güvenliğini sağlayamacan, devlet böyle mi olur?” diye sordu. Angolemli, ülkedeki yolların çok kötü olduğunu, ağırlıkla ilgili yasa yapılmasına rağmen denetim yapılmadığı gerekçesiyle yolların adeta devenin sırtına benzediğini kaydetti.

Öğretmenler aşılanmadan başlatılan Özel Eğitimde de paydaşlarla görüşülmeden karar alınmasının sıkıntıya neden olduğunu, ilgili kesimlerden görüş alınmasının şart olduğunu belirten Angolemli, bunun yapılmamasının sıkıntılara yol açacağını kaydetti. Angolemli, Eğitim Bakanı’nın eğitimden gelmemesinin da bu sıkıntılara neden olduğunu belirtti.

Bu örnekleri uygulamaya konması düşünülen Ev Karantinası uygulamasına atıfta bulunmak için verdiğini belirterek ‘Denetimi nasıl sağlayacaksınız’ diye soran Angolemli, yasa yapmanın, karar almanın kolay olduğunu ancak önemli olanın uygulama ve denetim olduğunu vurguladı.

Ev Karantinası düşüncesinin doğru olduğunu, söz konusu yasanın görüşülmesine de parti olarak evet diyeceklerini, ancak denetim mekanizmasını şart olduğunu belirten Angolemli, bu konuda yerel yönetimler ve muhtarlarla işbirliği yapılması gerektiğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × two =

“Yasa Yapmak Kolay, Esas Olan Denetim”[sharebuttonsc]