“Bu Yanlıştan Biran Önce Geri Dönülmeli”

“Bu Yanlıştan Biran Önce Geri Dönülmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, KKTC yurttaşları, özellikle de yurt dışında öğrenim gören Kıbrıslı Türk öğrencilerin karantina ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması kararının biran önce geri alınması gerektiğini söyledi. Bugünkü Meclis birleşiminde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çeler, olmayan UBP-HP hükümeti tarafından alınan bu karar öğrencilerimize yapılmış büyük bir haksızlıktır, bu hatalı karardan biran önce geri dönülmelidir” dedi.

Karantina sistemi ve koşullarının nasıl olması gerektiğine ve random testlerin nasıl yapılacağına yönelik onlarca sözlü ve yazılı açıklama yaptıklarını, geçtiğimiz aylarda da TDP olarak ev karantinası yönteminin nasıl uygulanacağına yönelik bir animasyon filmi hazırladıklarını anımsatan Çeler, hem vatandaşlara kolaylık sağlayacak hem hükümete maddi anlamda kolaylık sağlayacak hem de ülke ekonomisini ayakta tutacak bu önerilere hükümet yetkililerinin kulak tıkadığını kaydetti.

Ev karantinası sisteminin Qr kodlu bilekliklerle birlikte ciddi bir denetim mekanizması ve iyi bir organizasyon ile herkesin yararına olacak şekilde uygulanabileceğini kaydeden Çeler, Bunu ancak denetim ve sistemden anlayan hükümetler başarabilirdi. Ama mevcut hükümet bunu maalesef başaramadı” dedi.

Yurtdışında bulunan KKTC vatandaşları ile yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin çok önceden ülkelerine gelmek için uçak biletlerini aldıklarını ancak hükümetin son kararı ile mağdur edildiklerini kaydeden Çeler, “Bu çocuklar bu ülkenin evlatlarıdır. Doğru dürüst burs bile vermezken bu çocuklardan karantina ücreti talep edeceksiniz, sonra da çıkıp kendi geleceğimizi koruyoruz diyeceksiniz, bu nasıl iştir anlamak mümkün değil. Bu yanlış karardan umarım en kısa zamanda geri dönülür” diye konuştu.

TDP Milletvekili Çeler’in ardından söz alan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da ortaya konan görüşlerin haklılığına dikkat çekerek, öğrencilere yönelik bu kararın geri alındığını açıkladı.
Zeki Çeler’in ‘Gençlerin sosyal medya üzerinden organize olarak change.org’da başlatmış oldukları kampanya bu karar üzerinde etkili oldu mu’ sorusu üzerine Çavuşoğlu “Evet kararın geri almak sürecinde etkili olmuştur” yanıtını verdi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 3 =

“Bu Yanlıştan Biran Önce Geri Dönülmeli”[sharebuttonsc]