“Vakıflar, Pandemi Dönemi Kiralarını Affetmeli”

“Vakıflar, Pandemi Dönemi Kiralarını Affetmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli Meclis’te “Kıbrıs Vakıflar İdaresi Kiracılarının Birikmiş Kira ve Gecikme Zammı Borçlarının Tahsili İle İlgili Kuralların Düzenlenmesi (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe değinerek başlayan Angolemli, eşitlik mücadelesinde kadınların yanlarında olduklarını vurguladı.

Güney’e giden hasta ve işçilerin bir kısmına 3 günde, bir kısmına 7 günde bir PCR şartı konmasının doğru olmadığını dile getiren Angolemli, hepsinin 7 günde bir olarak düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Angolemli, PCR testlerinin kapılarda yapılmaya başlanmasının olumlu olduğunu ancak yaşanan organizasyon bozukluğunun da giderilmesi gerektiğini kaydetti.

“Kıbrıs Vakıflar İdaresi Kiracılarının Birikmiş Kira ve Gecikme Zammı Borçlarının Tahsili İle İlgili Kuralların Düzenlenmesi (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın yalnızca pandemi dönemini değil, önceki dönemleri de kapsadığına dikkat çeken Angolemli, “Bu nereden icabet etti?” diye sordu. Vakıflar İdaresi çalışanlarının maaşlarını devletin ödediğini dile getiren Angolemli, bu yapılanın devletin vergi affına benzediğini kaydetti.

Pandemi öncesi kiralarını bir tamam ödeyenler olduğunu, bu tasarıyla pandemi öncesinde kiralarını ödemeyenlerin mükafatlandırıldığını kaydeden Angolemli, bilerek ödemeyenler ile maddi sıkıntılardan dolayı ödeyemeyenlerin ayrımının yapılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye ile imzalanan protokolde Vakıflar’ın adının da geçtiğini belirten Angolemli, “Vakıflar çalışsın, nerede Evkafın malı varsa bunun kaydını almalıdır” dedi. Bu tasarıdan kimlerin yararlanacağının açıklanması gerektiğini belirten Angolemli, kimlerin kiralarını ödemediğini, borçlarının ne kadar olduğunun açıklanmasını istedi.Esnafın yaklaşık 1 yıldır doğru dürüst çalışmadığını, gelirlerinin yok denecek kadar azaldığını belirten Angolemli, eğer esnafa gerçekten kolaylık yapılmak isteniyorsa, pandemi (2020-2021) dönemi kiralarının alınmaması (affedilmesi) önerisinde bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × two =

“Vakıflar, Pandemi Dönemi Kiralarını Affetmeli”[sharebuttonsc]