“Üretim Biterse Bundan Tüm Ülke Zarar Görür”

“Üretim Biterse Bundan Tüm Ülke Zarar Görür”

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, UBP-DP azınlık hükümetinin hükümet programının bugün Meclis’te görüşülmesi sırasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin aslında yeni olmadığını, bir tek Başbakan ile 2 bakanın değiştiğini belirten Angolemli, Bakanlar Kurulu listesinin açıklanmadan önce TC Elçiliğine gidilmesini eleştirerek “Orası Valilik mi? diye sordu.

Hükümeti oluşturan partiler koltuk kavgası yaparken halkın pahalılıktan inim inim inlediğini belirten Angolemli, “TL eridi, hayat pahalılaştı, insanlarımız sokağa çıkmaya korkar oldu. Geçmişte de bu gibi durumlar olurdu ancak 2-3 ayda bir uygulanan  ‘Eşel-mobil’ sistemi ile sıkıntılar ortadan kaldırıldı. Bu niye tekrardan gündeme alınmıyor” dedi.

Toplumun yarısından fazlası Federasyon isterken Hükümetin ısrarla 2 devletli çözümü savunduğunu belirten Angolemli, geçmişte bu gibi önemli konuların hep mecliste konuşulduğunu ancak son dönemde Kıbrıs sorunu gibi hayati bir konuda Meclis kararı olmadan görüş değiştirildiğini belirtti ve “Siz kimsiniz?” diye sordu.  Halkın görüşleri dikkate alınmadan ve Meclis dışlanarak alınan kararların ancak kamplaşmalara neden olduğunu belirten Angolemli, “Burası eyalet midir? Buranın bir Meclisi yok mu? Bu şekilde davranmaya devam ederseniz bu toplumun başına çok işler açacaksınız” dedi.

Konuşmasında Ayfodi tepesinde Taş Ocakları ile ilgili yaşanan soruna da değinen Angolemli, “Çevre Bakanı nerede, üstelik de kendi bölgesi ama Bakan konuyla ilgili tek kelime etmiyor” diye konuştu. Angolemli, orada yaşanan gelişmeler ile ilgili Bakanlığın tutumunun kabul edilemez olduğunu kaydetti. Ülkede çevre açısından çok olumsuz gelişmelerin yaşandığını, sahillerde ciddi kirlilik olduğunu, denetim olmadığı için motorlu araçların sahillerde cirit attığını belirten Angolemli, ilgili Bakanın çevre hariç her konuyla ilgilendiğini kaydetti.

Vakıf mallarını döviz üzerinden kiralayan ancak ödemeyen çok kişi olduğunu ancak konuyla ilgili sorusuna önceki Bakanın yanıt vermediğini kaydeden Angolemli, şimdiki Bakandan bu cevapları beklediğini söyledi.

Benzer bir durumun bugünlerde Tarım alanında da yaşandığını belirten Angolemli, “Çiftçinin yanındayım’ diyen Bakan Çavuşoğlunun icraatta öyle davranmadığını vurguladı. Ekim zamanı olmasına rağmen ülkede libazma olmadığını belirten Angolemli, “Bu libazma niye zamanında ülkeye getirilmedi, niye üretici mağdur edildi” diye sordu. 50 kiloluk torbaların 175 TL’den satılarak stokun tüketildiğini yeni gelecek olanın ise 330 TL’den satılacağını belirten Angolemli, bu libazmaların ne oranda kimlere satıldığını sordu. Konuyla ilgili meclise soru önergesi verdiğini de anımsatan Angolemli, tüm çiftçilerin bu soruların yanıtlarını beklediğini söyledi.

Kuraklıkla ilgili Tarım Sigortası fonu mevzuat kurallarına üreticiler uyarken, hükümetin uymadığını, kuraklıkla ilgili listelerin halen asılmadığını, kendisinin de bazı bölgelere giderek durumu bizzat yerinde gözlemlediğini belirten Angolemli, Üreticilerin Hükümetten artık umudunu kestiğini, bazılarının da hükümete karşı mahkemeye gitme yolunu seçtiğini açıkladı. Ekim döneminde mazota zam yapılmasının yanlışlığına da vurgu yapan Angolemli, “Niye AB ve Güney’de olduğu gibi renkli mazota geçmiyorsunuz. Sizin üretici koruma anlayışınız bu mudur” diye sordu.

Tüm dünyada özellikle pandemi döneminde üreticiye, üretime özel önem verirken bizde tam tersine üreticilerin kaderine terk edildiğini belirten Angolemli,  istihdam alanı yaratılamadığı gibi, gençlerin de göçe zorlandığını kaydetti.

Dünya genelinde ortalama olarak bir litre sütün bir buçuk kilo yem fiyatına eşit olduğunu belirten Angolemli, bizde buna uyulmadığı gibi tam tersine tekelleşmenin başladığına dikkat çekti. Yaşanan gelişmeler karşısında Rekabet Kurulu’nun da deveye girmesi gerektiğini ancak bunun yapılmadığını belirten Angolemli, “Bu kurum halkını koruyamayacaksa, pahalılık karşısında halkın yanında olmayacaksa ne işe yarar” diye konuştu.

Tarım alanlarının hızla betonlaştırıldığını da belirten Angolemli, bu konuda gerekli planlamaların yapılmamasının, yapılanların da kamu yararına olmamasının ileride çok ciddi sorunları da beraberinde getireceği uyarısında bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × four =

“Üretim Biterse Bundan Tüm Ülke Zarar Görür”[sharebuttonsc]