Özyiğit: “Ülkede Ekonomik Gidişat Endişe Verici”

Özyiğit: “Ülkede Ekonomik Gidişat Endişe Verici”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, KKTC Merkez Bankası, Merkez Bankası Risk Merkezi ve Ticaret Odası’nın hazırladığı ‘Kuzey Kıbrıs Ekonomisi Rekabet Edebilirlik Raporu’nun, ülkede ekonominin iyiye gitmediğinin göstergesi olduğunu vurguladı.
2015-2016 İşgücü Piyasası’nın Arz ve Talep Yönleri’nin İrdelenmesi raporuna göre Kuzey Kıbrıs’ın rekabet edebilirlikte 141 ülke arasında 121. sırada olduğunun açıklandığını anımsatan Özyiğit, geçen yıldan daha kötü bir durumda olduğumuzu kaydetti.

Merkez Bankası Risk Merkezi’nin açıklamalarına göre de, ülkede borçlu sayısı ile borç oranının arttığını, buna bağlı olarak ödenemeyen borç oranlarının yükseldiğini, çek yasaklarının en yüksek seviyelere ulaştığını belirten Özyiğit, ortaya çıkan rakamların toplumun günden güne fakirleştiğinin, alım gücünün düştüğünün göstergesi olduğunu belirtti. Özyiğit, oluşan bütçe açıkları nedeniyle denk bütçe iddiası ile sıkı mali politikalar uygulanması, çalışan ve emekliye yeterli maaş artışı yapılmaması ve asgari ücretin de gerçek değerinde belirlenmemesi ile ülkede gelir dağılımının da bozulduğunu ifade etti.

“Karşılıksız çek sayısı arttı”
KKTC Merkez Bankası’nın dördüncü çeyrek raporuna göre, çek kullanmaktan men edilen kişilerin sayısının 2014’te 3 bin 366 iken, bu sayının geçen yıl Aralık sonu itibariyle 3 bin 699’a ulaştığını, bu rakamın son altı yılın en yüksek ikinci basamaklı sayısını oluşturduğuna dikkat çeken Özyiğit, 2015’te çek kullanmaktan men edilenlerin sayısının 2014’e göre %9,89 oranında arttığını söyledi.
Özyiğit; KKTC Merkez Bankası Risk Merkezi’nin Aralık 2015 verilerine göre ise, 2014 yılında 832 Milyon Türk Lirası olan Tahsili Gecikmiş Alacakların 2015 yılında %24.5 artarak 1 Milyon otuz yedi bin Türk Lirasına ulaştığını kaydetti.

Normal şartlarda kullanılan brüt kredilerin azami %2’sinin batak alacak olması gerekirken, ülkede şu anda kullanılan brüt 11 Milyon kredinin %10’a yakınının (1 Milyon 37 Bin TL) şüpheli alacak konumunda olduğuna dikkat çeken Öztiğit, bu oranların KKTC Ekonomisi’nin iyiye gitmediğinin somut göstergesi olduğunu belirtti. Özyiğit, “Açıklanan rakamlar maalesef gerek tüzel, gerekse de bireysel kredilerde sorun yaşandığını, bireylerle şirketlerin hayatlarını borçlanarak devam ettirdiklerini göstermektedir” dedi.

“İnşaat sektörü de zorda”
İnşaat sektörünün de kötü durumda olduğunu, sektörün kullandığı kredilerin %21’inin batık durumda olduğunu belirten Özyiğit, ekonomik büyümeye büyük katkısı olan inşaat sektörünün donuğa düşen borçları yüzünden dolaylı olarak birçok sektörün de etkilendiğini kaydetti. Cemal Özyiğit, KKTC Merkez Bankası’nın geçtiğimiz günlerde açıklanan 4. çeyrek bülteninde, 2015 yılında yıllık bazda %16.6 oranında büyüyen bankacılık sektörü bilanço büyüklüğü içinde devletten olan alacaklarının faizleri ile birlikte tahsili gecikmiş alacakların da olduğunu, 2015 yılında mevduat toplamının %18.5 artmasının da salt tasarruftan kaynaklanan bir artış olmadığını ifade etti.

KKTC Bankalarındaki mevduatların yarısının yabancı para biriminde olduğunu, TL’nin de 2015 yılında yabancı para birimleri karşısında değer kaybedince, otomatik olarak yabancı para birimindeki mevduatların da TL bazında %30 oranında arttığını belirten Özyiğit, ayrıca vadeli mevduatlardaki artışın, mevduatlara uygulanan faizlerden dolayı da arttığını, ancak bu şekilde artan mevduatların ekonomiye katkısının az olduğunu belirtti ve “Ekonomiye reel katkı tüzel ve bireysel tasarrufların vadeli mevduata dönüşmesi ile olur” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − fourteen =

Özyiğit: “Ülkede Ekonomik Gidişat Endişe Verici”[sharebuttonsc]