“Ülkenin Maarif Vakfı Okullarına Değil, Devlet Okullarına İhtiyacı Var”

“Ülkenin Maarif Vakfı Okullarına Değil, Devlet Okullarına İhtiyacı Var”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kuzey Kıbrıs’ta çok acil okul ihtiyacı olduğunu ancak maarif vakfı okullarına değil ilkokul başta olmak üzere devlet okullarına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Özyiğit, bu gerçekler ışığında 15 aylık görev sürelerinde Osman Örek Meslek Lisesini yaptıklarını, Girne’de de hem atıl durumda olan bir okulu restore ederek eğitime yeniden kazandırdıklarını hem de modern ve çağdaş bir ilkokul yapılması için gereken kaynağı bulduklarını anımsattı.

TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay’ın geçtiğimiz günlerde KKTC özelinde Maarif Okullarına ihtiyaç olduğunu belirterek, Girne ve Mağusa’da bu okulların faaliyete geçmesi yönünde çalışmalar yapıldığını açıkladığını anımsatan Özyiğit, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun bu konuda ne düşündüğünü sordu.

Türkiye’de 2016 yılında kurulan Maarif Vakfı’nın şu anda beş kıtada 90 okula sahip olduğunu belirten Özyiğit, “Dünyada 27 bin öğrencisi bulunan okullar Türkçe öğretmesiyle ön plana çıkmıştır. Kıbrıslı Türklerin konuştuğu dil de, eğitim dili de Türkçe olduğuna göre buna ne gerek var. Bizlere de mi Türkçe öğretecekler” dedi. Ana dili Türkçe olmayan ülkelerde ağırlıklı olarak Türkçe öğreten Maarif Okulları’nın bu amaçla burada açılmasının anlamlı olmadığını belirten Özyiğit, yoksa niyet başka mıdır” diye sordu.

Görevde bulundukları dönemde kendilerine de böyle bir talep geldiğini ancak onay vermediklerini belirten Özyiğit, “Ülkemizin başta Girne olmak üzere, Lefkoşa, Mağusa ve İskele bölgelerinde çok acil okula ihtiyacı olduğu bir gerçektir, ancak bu tür okullara ihtiyaç yoktur” dedi.

Hangi platformda olursa olsunlar, tüm eğitim kurumlarının, eğitimimizin dayandığı temel ilkeler olan laik-demokratik bakış açısı ile denetlenip, yönlendirilmeye çalışılması gerektiğine inanarak, bu yönde çalıştıklarını anımsatan Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun da kendileri gibi düşündüğüne inanç belirtti. Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının yıllardır sürdürdüğü yaşam biçimi ile kendi özgün ve özgür duruşu, kendi kültürü ve kimliğiyle var olmakta kararlı olduğunu kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 1 =

“Ülkenin Maarif Vakfı Okullarına Değil, Devlet Okullarına İhtiyacı Var”[sharebuttonsc]