“Ülkede Her Alanda Yeniden Yapılanma Şart”

“Ülkede Her Alanda Yeniden Yapılanma Şart”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede adalet ve eşitlikten uzak, usulsüzlüklerin ve yasa dışılıkların yaşandığı her yapısıyla çökmüş mevcut düzenden kurutulmanın vaktinin çoktan geldiğini belirterek, her alanda adil, temiz, dürüst, şeffaf ve hesap verebilir yeni bir yapılanmanın en temel ihtiyaç haline geldiğini vurguladı.

Ülkede birçok alanda yozlaşma ve kötüye doğru bir gidiş olduğunu, partizanlık ve adam kayırmacılığın yanı sıra birçok skandal olayla da karşı karşıya kalındığını, Jet krizi, sahte pcr ve kaçak akaryakıtın ardından şimdi de sahte Ada Pass olayı yaşandığını belirten Özyiğit, bu kötü yapıdan kurtulmanın tek yolunun her alanda yeni bir yapılanmadan geçtiğini kaydetti.

Sahte Ada Pass olayıyla ilgili de başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkilileri hem gerekeni yapmaya hem de kamuoyuna doğru bilgi vermeye davet eden Özyiğit, ucu nereye kadar giderse gitsin olayın üzerine ciddiyetle gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde yaşanan Jet krizi olayında toplum vicdanında kendini aklayamayan Üstel’in şimdi de Sağlık Bakanı olduğu dönemde sahte Ada Pass olayı yaşandığını belirten Özyiğit, olayın üzerinden kaç gün geçmesine rağmen ilgili Bakan’ın, Başbakanın halen tek bir açıklama yapmadıklarını kaydetti. Özyiğit, hizmet alımının detayları ve yaşanan süreçle ilgili Bakan’ın açıklık ve şeffaflık gereği kamuoyuna açıklama yapma zorunluluğu olduğunu da belirtti.

“Kaynak Yok’ Hikayesi…”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, yetkililerin her sıkıştıklarında başvurdukları ülkede kaynak yok’ söyleminin de doğru olmadığını belirterek, “Açıklanan vergi rakamları her şeyi açık seçik ortaya koymaktadır. Vergisini doğru ödeyenler bir yana anlı şanlı işadamlarının ödedikleri ‘komik’ denilecek rakamlar doğru dürüst vergi toplanamadığının en bariz göstergesidir” dedi.
“Bu ülkede kaynak vardır, yeter ki doğru dürüst vergi toplanabilsin” diyen Özyiğit, ödenmesi gereken ancak ödenmeyen vergilerle onlarca okul yapılabileceğini, özel sektörün desteklenebileceğini ancak mevcut yönetim anlayışının böyle bir siyasi iradesi olmadığını kaydetti.
Yalnızca vergi olayının bile ülkedeki çarpıklığı ve adaletsizliği ortaya koymaya yettiğine dikkat çeken Özyiğit, “Bir yanda pandemi koşullarında ekonomik anlamda mağduriyet yaşayan ve devletin kaderine terk ettiği kesimler, diğer yandan da anlı şanlı kişilerin ödediği vergi oranları. Ve bunu normalleştirmeye çalışan yönetim anlayışı. Sadece bu örnek bile ülkedeki yapının yeniden kurgulanması gerektiğini açık ve net şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

“Değişim Kaçınılmaz Bir Gereklilik”
Ülkede değişimin ve yeniden yapılanmanın şart olduğunu, bunun yolunun da erken seçimden geçtiğini belirten Özyiğit, “UBP-DP-YDP azınlık hükümeti zaten bitmiştir. Bu yapıdan toplum ve ülke yararına icraat beklemek hayaldir. Zaten hükümet partilerinin halkın sorunlarını çözme gibi bir gailesi de yoktur. Tek dertleri koltuk ve kurultay olduğunu her kararlarında ispatlamaktadırlar. Hükümetin görevde kaldığı her gün hem halkın hem de ülkenin geleceğinden çalmak anlamına gelmektedir” dedi.

Ülkenin en kötü dönemlerinden birini yaşadığını buna rağmen Başbakan dahil herkesin kurultay hesaplarıyla uğraştığını belirten Özyiğit, “Gelinen aşamada erken seçim tarihi belirlenerek en kısa zamanda seçime gidilmeli, seçimle birlikte de ülkedeki değişimin temelleri de atılmalıdır, bu artık kaçınılmaz bir gerekliliktir” dedi.

‘Böyle gelmiş böyle gider’ anlayışından kurtularak bu düzenin değişmesi gerektiğini, bunda geç bile kalındığını belirten Özyiğit, artık yapanın yanına kar kalmayacak, günü geldiğinde herkesin kendisinden hesap sorulacağını bilerek, ona göre hareket edeceği bir düzen kurulmasının şart olduğunu vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − 1 =

“Ülkede Her Alanda Yeniden Yapılanma Şart”[sharebuttonsc]