UBP, TDP’yi ziyaret etti

UBP, TDP’yi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurma görevi verilen UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, dünkü Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ziyaretinin ardından bugün ikinci olarak Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) ziyaret etti. TDP’de saat 11.00’de başlayan görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşme sonrasında iki parti başkanı açıklama yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e, Genel Sekreter ve Mağusa milletvekili Dursun Oğuz, Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre, Girne milletvekili İzlem Gürçağ ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar eşlik ederken, TDP’den ise Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Asım İdris, Girne milletvekili Zeki Çeler ve Merkez Yönetim Kurulu Safiye Özaltıner ve Ayşe Öztabay hazır bulundu.

ÖZYİĞİT: “KARARIMIZI İLK GÜNDEN AÇIKLADIK”
İlk sözü alan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 7 Ocak’ta halkın sandığa gitmesiyle 6 partili bir meclis oluşumu ortaya çıktığını belirterek, Özgürgün’ün hükümet kurma yetkisini Cumhurbaşkanı’ndan almasıyla kendilerini ziyaret ettiğini ancak TDP’nin bu konudaki kararını ilk günden açıkladığını söyledi. Görüşmede, pazartesi günü kendilerine göre saldırı olarak nitelenebilecek olaylar ve sonrasında yaşanan güvenlik zafiyetleriyle ilgili endişelerini ve ülkenin genel sıkıntılarını görüşme fırsatı bulduklarını belirten Özyiğit, Özgürgün’e ziyaretinden dolayı teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

ÖZGÜRGÜN: “GECİKTİRME NİYETİMİZ YOK”
UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ise, hükümeti kurma görevi çerçevesinde TDP’yi ziyaret ettiğini belirterek, “Görüşlerini önceden biliyorduk ancak demokratik bir ülkede yaşıyoruz ve demokrasinin sonuna kadar yaşatılması hepimizin en temel ortak görevi. Bu açıdan biz bu demokratik teemmüller gereği ziyaret ettik” dedi.
Bu ziyarette sadece hükümeti değil başka konuları da konuşabileceklerini bildiklerini de belirten Özgürgün, hükümeti kurma çalışmaları içerisinde ‘şu partiyle görüşürüz şununla görüşmeyiz’ noktasında olamayacaklarını söyledi. Özgürgün, ülkenin içinde bulunduğu seçim sonrası döneminde arzu edilmeyen gelişmeler de olduğuna işaret ederek, bunlarla ilgili gerekli açıklamaları zaten yaptıklarını belirtti.

Hizmet bekleyen birçok kesim olduğunu ve güçlü bir hükümetin kurulması için üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Özgürgün, “Daha önce de söyledim, geciktirme gibi bir niyetimiz yok. Umarım en kısa sürede görüşmeler sonuçlanır ve icraat yapabilecek güçlü bir hükümet kurulur” dedi.

POLİSİN ZAFİYETİ VAR MIYDI?
İki parti başkanı açıklamalarının ardından bir soru üzerine, kısa süre önce yaşanan olaylarda polis zafiyeti olup olmadığı ve sonrasında gerilime neden olan söylemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Polisin iç güvenliği sağladığını ve özveriyle görev yaptığını dile getirerek bu görevlere örnekler veren Özgürgün, “Toplumsal olayların psikolojisi ve eğitimi, güvenlik tedbirleri farklıdır. Bizde de bu tip olaylar fazla değildir, polisimiz bugüne kadar toplumsal olaylara müdahalede de soğukkanlı ve görevinin gereğini yerine getirecek şekilde davranmıştır. Ancak zaman zaman şikayetler ve eleştiriler olabilir. Ben Polis Genel Müdürü’yle de görüştüm, onların hassasiyetini biliyorum…” dedi.

“FİKRE FİKİRLE KARŞILIK VERİLİR, ŞİDDETLE VERİLEMEZ”
Özgürgün, o gün yaşananların, Meclis’e veya herhangi bir yere saldırının tasvip edilemeyeceğini vurgulayarak, “Fikre fikirle karşılık verilir, şiddetle verilemez. Demokrasi bunu gerektirir” diye konuştu. Zaman zaman toplumsal olayların provokatörler tarafından desteklenmesi halinde de polisin gereken tedbirleri alması gerektiğini söyleyen Hüseyin Özgürgün, ülkede bu tür olayların fazla yaşanmadığını, polisin de bu konuda üzerine düşeni yapacağına inandığını belirtti.

“TASVİP ETMİYORUZ”
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bu konuda tüm partilerle de görüştüklerini ve hemen hemen hemfikir olduklarını dile getirerek “Ne bu olayları yapanları ne de neden olanları tasvip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZYİĞİT: “POLİS GENEL MÜDÜRÜ TOPLUMA BİR AÇIKLAMA BORÇLU”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise ilk günden bir güvenlik zafiyeti olduğunu dile getirdiklerini, özellikle Polis Genel Müdürü’yle kendilerinin görüşmediğini ancak Polis Genel Müdürü’nün topluma bir açıklama borçlu olduğunu söyledi.

“YA GÖREVİNİ YAPMALI YA DA İSTİFA ETMELİ”
Gerek Meclis’in içinde ve dışında, gerekse Afrika’ya yapılan saldırıda polisin ne yaptığını açıklamak zorunda olduğunu vurgulayan Özyiğit, “Genel Müdür ya görevini yapmalıdır ya da istifa etmelidir” dedi. Cemal Özyiğit, gelinen aşamada yaşanan güvenlik zafiyetinin uzun zamandır dile getirdikleri polisin sivile bağlanmasını zaruri kıldığını ve herkesin bu konuda adım atması gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 4 =

UBP, TDP’yi ziyaret etti[sharebuttonsc]