“UBP-HP Hükümeti Artık Sıfırı Tüketti”

“UBP-HP Hükümeti Artık Sıfırı Tüketti”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, kendi vatandaşları arasında ayrımcılık yapan, adalet ve eşitlikten uzak kararlara imza atan, dar ve sabit gelirli vatandaşlar başta olmak üzere on binlerce kişiyi gelecek belirsizliğine iten UBP-HP Hükümeti’nin son olarak geçtiğimiz hafta sonu yaşanan ‘özel izin’ skandalı ile artık bardağı taşırdığını belirterek, “Bu hükümet artık sıfırı tüketti” dedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Birleşik Eylem Komitesi’nden bir heyeti kabul ederek görüştü. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, TDP MYK üyesi Safiye Özaltıner de hazır bulundu.

Birleşik Eylem Komitesi adına konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Pandemi sürecinin başından itibaren 3 ay geçmesine rağmen UBP-HP Hükümetinin çalışan, üreten kesimleri sürekli göz ardı ettiğini vurguladı.

Artık eylem yapmaktan başka çareleri kalmadığını, bunun detaylarını bugün kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Tulga, ülkede gelir düzeyinin azaldığını, esnafın ciddi mağduriyet yaşadığını, bir gıda paketine muhtaç kalan insanlar olduğuna vurgu yaptı. Açılıma rağmen sorunların sürdüğünü belirten Tulga, “Yaşanan sorunları gündeme getireceğiz, sesimizi duymak istemeyen de duyacak” dedi. Tulga, TDP’nin bu süreçte kendilerine vereceği desteğin önemli olacağını da vurguladı.

-Cemal Özyiğit-
TDP Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-HP Hükümetinin 2020 bütçesinin zaten Nisan’dan sonra sıkıntı yaratacağının bilindiğini, Pandemi ile birlikte bunun katlandığını belirtti. Sürecin en başında TDP olarak hükümete 40 maddelik bir öneri paketi sunduklarını, ancak hükümetin ısrarla bildiğini okumaya devam ettiğini kaydeden Özyiğit, açıklanan ekonomik paketin de zaten sosyal adalet ve eşitlikten uzak olduğunu, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşların ciddi sıkıntılarla baş başa kaldığını kaydetti. Üst gelir gruplarına dokunmayan hükümetin aldığı kararlarda adaletli davranmadığını, alınan kararların da yetersiz olduğunu belirten Özyiğit, TC ile imzalanan ekonomik protokolün de adaleti ön plana çıkaracak, kendi ayakları üzerinde durabilecek daha sağlam sürdürülebilir yeni bir yapıyı değil, çöken yapının borçlandırılarak devamını öngören içerikte olduğuna dikkat çekti.

Ekonomik krizden çıkış adına piyasaya sıcak para akışı olması gerektiğini, dünyanın da bu yolu izlediğini belirten Özyiğit, 1500 TL’lik yardımın da adaletli dağıtılmadığını söyledi. 2020 yılında özellikle turizm ve yüksek öğenim alanında ciddi düşüş yaşanacağını, sınır kapılarının da halen kapalı olduğunu, bunun ekonomiye yansımalarının olumsuz olacağını belirten Özyiğit, “Protokole göre 2 Milyar 288 Milyon TL’nin 1 milyar 250 milyonu dolar bazında borçtur ve tamamen maaş-ücret ödemelerinde kullanılacak. 1 milyar 38 milyonluk dilimin 650 milyonu savunma için, 272 milyonu Ankara kaynaklı projeler ve altyapı içindir, reel sektör ve esnaf için ayrılan kaynak sadece 116 milyondur. Bunun da adaletli bir şekilde dağıtılacağından ciddi endişemiz var” dedi.

Birleşik Eylem Komitesine çıktığı yolda başarılar dileyen ve TDP olarak her türlü desteği vereceklerini açıklayan Özyiğit, “Biz üretenden, üretken emekten yanayız, bu duruşumuz çok nettir” dedi. Konuşmasında hafta sonu yaşanan ‘özel izin’ olayına da değinerek yaşananları ‘skandal’ olarak niteleyen Özyiğit, bu skandalın sorumlusunun da bir bütün olarak hükümet olduğunu vurguladı. Çifte standart içeren ve tüm toplumun sağlığını riske atan bir uygulamanın ortaya çıkmasının ardından ilgili bakanların ‘top sende’ oynar gibi sorumluluğu birbirlerine atma telaşına girdiklerine dikkat çeken Özyiğit, “Siz kendi vatandaşlarınıza ‘gidin ve gelmeyin’ diyeceksiniz, diğer yandan birilerine özel izin vereceksiniz. Bu kabul edilebilir değildir. Bu toplum bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyor” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 − three =

“UBP-HP Hükümeti Artık Sıfırı Tüketti”[sharebuttonsc]