“Turizmle İlgili Planlama Yapılmazsa Bu Yılı Da Kaybedeceğiz”

“Turizmle İlgili Planlama Yapılmazsa Bu Yılı Da Kaybedeceğiz”

Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler Meclis’te “pandemi sürecinde ve pandemi sonrasında turizm” konulu konuşma gerçekleştirdi.

Pandemi koşullarında bugün ve önümüzdeki süreçle ilgili yapılması gerekenler olduğunu belirten Çeler ülkenin en önemli gelir kaynaklarının başında gelen Turizmle ilgili de ciddi bir planlamanın şart olduğunu, bunun yapılmaması halinde tıpkı geçen yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemin de kaybedileceği uyarısında bulundu.

Pandemi nedeniyle turizmde yaşanan durgunluğun ülke ekonominin yanı sıra turizmle ilgili paydaş ve tüm yan sektörleri de olumsuz etkilediğini belirten Çeler, “Pandeminin yarattığı olumsuz koşulları anlayabiliriz ancak turizmle ilgili yaşanmakta olan organizasyon ve vizyon eksikliğini anlamakta zorlanıyoruz” dedi.

Plansızlığın özellikle son bir yılda ciddi bir yıkıma neden olduğunu, Avrupa ülkeleri turizm alanında 5 yıllık planlama yaparken bizde bir ay sonrasında bile ne olacağının bilinmediğini belirten Çeler, sektörün ayakta kalması için gereken tüm organizasyonların yapılması gerektiğini kaydetti.

Önümüzdeki yaz dönemine yönelik güvenli ve ucuz ulaşım ile ucuz ve sağlıklı konaklamaya yönelik şimdiden ciddi bir çalışmayla diğer ülkelerle rekabet koşullarının yaratılması gerektiğini ancak bugüne kadar maalesef bu yönde bir gelişme görmediklerini belirten Çeler, “Otellerle ilgili bir sertifikasyon sistemi var mı, bunun denetimi ile ilgili organizasyon hazır mı, kurallara uymayanlarla ilgili yasal düzenlemeler yapıldı mı? sorularını yöneltti.

Turizmde açılmayla ilgili önce 1 Nisan tarihinden bahsedildiğini, ardından bunun aşılamaya bağlı olacağının söylendiğini kaydeden Çeler, “Otellerin çalışma sistemleriyle ilgili hazırlık var mı, diğer ülkelerin turizm örneklemeleri takip ediliyor mu?” diye sordu. Güney’e gelen turistlerin Kuzey’e geçmelerinin sağlanması için de mücadele verilmesi gerektiğini kaydeden Çeler, “Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun ‘Bizim Avrupa’nın aşısına ihtiyacımız yok’ gibi ‘Güney’den gelecek turiste de ihtiyaç yok’ anlayışı ile hareket edilecekse vay halimize.
Bizim hem aşıya hem de turiste ihtiyacımız var” dedi.

Geçtiğimiz kapanma döneminin hazırlık açısından çok kötü değerlendirildiğini, mevcut plansızlığın da geçmişten ders alınmadığının göstergesi olduğuna dikkat çeken Çeler, yaratılan güvensiz ve kaotik ortamın insanların ülkeye gelip gelmeme konusunda tereddüt yaşamalarına neden olduğunu söyledi. Çeler, “Kaos ve belirsizlik yaşayan, güvenli ülke konseptini yitiren ve en önemlisi organizasyon eksikliği yaşayan ülkeye turist gelmeyeceğinin bilinmesi gerekir dedi.”

Bu konularla ilgili sürekli olarak uyarı yaparak öneri getirdiklerini ancak UBP-HP hükümeti gibi şimdiki azınlık hükümetinin de dinlemediğini belirten Çeler, “Söylerik söylerik dinlemezler, ama bunun zararını da toplum görür” dedi.

Ülke turizminin çok gerilere gittiğini ve normalleşenin belki de uzun yıllar alacağını belirten Çeler, bu normalleşmenin, doğru ve zamanında adımlarla erkene alınabileceğini, bunun ilk adımının da ‘güvenli ülke’ konseptinin yaratılması olduğunu kaydetti.

Turizmle ilgili ivedi bir planlamaya ihtiyaç olduğunu, bu planlamanın da mutlaka yan kuruluşlar dahil tüm paydaşlarla birlikte yapılması gerektiğini kaydeden Çeler, ülkeye gelecek kişilerin seyahat sigortaları ve sağlıkla ilgili alanlarda da yerel firmalarla çalışılması gerektiğini ifade etti.

“Destinasyonların açılması ve açıldıktan sonra nasıl turist kabul edeceğimizin, aşılamaya göre mi yoksa digital pasaportlara bakılarak mı karar verilecek, bu yönde de bir hazırlık var mı diye soran Çeler, diğerleri yapsın da biz ondan sonra bakarız anlayışı ile hareket edilmesi halinde çok ciddi bir yanlış yapılacağı uyarısında bulundu.

Konuşmasında izinlerini kullanamayan mükellef askerlerin durumuna da dikkat çeken Çeler, bu konuda hassasiyet gösterilerek gerekli adımların atılmasını, sağlık riski taşımayacak şekilde düzenlemeler yapılarak askerlerin yasal izin haklarını kullanabilmelerinin sağlanmasını da istedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty + 6 =

“Turizmle İlgili Planlama Yapılmazsa Bu Yılı Da Kaybedeceğiz”[sharebuttonsc]