“Turizm ve Yüksek Eğitimde Gerekli Tedbirler Alınmazsa Ekonomi Çok Zorlanacak”

“Turizm ve Yüksek Eğitimde Gerekli Tedbirler Alınmazsa Ekonomi Çok Zorlanacak”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bugün Mecliste ‘Vergisini Zamanında Ödeyen Yükümlülere Yüzde On İndirim Yapılmasını Sağlayan Yasa Gücünde Kararname’nin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada ülkede zaten kötü durumda olan ekonominin virüsle birlikte daha da kötüleştiğini vurguladı. Özyiğit, başta turizm ve yüksek eğitim olmak üzere gerekli tedbirlerin zamanında alınmaması halinde ekonominin daha da kötüye gideceğini, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşlar başta olmak üzere, birçok sektörün sıkıntıya gireceği uyarısında bulundu.

Özyiğit, konuşmasının başında içinden geçilen günlerin özellikle sağlık ve ekonomi açısından oldukça kritik olduğuna işaret ederek, bu dönemde büyük bir özveriyle çalışan hemşirelerin gününü kutladı. Halk sağlığı için çalışan tüm sağlık çalışanları ve belediye çalışanlarını tebrik eden Özyiğit, Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye vatandaşların kanser ilaçları ile ilgili eksiklikleri ve talepleri de iletti.

“Vergisini Zamanında Ödeyen Yükümlülere Yüzde On İndirim Yapılmasını Sağlayan Yasa Gücünde Kararname hakkında da değerlendirmelerde bulunan Özyiğit, 2020 bütçesini ilk günden eleştirdiklerini, yetersizliğinden bahsettiklerini ve gündeme getirdiklerini ifade ederek, dünyanın ekonomik krizden çıkmak için piyasaya para pompalandığını anlattı.
Güney Kıbrıs’ta bir dönem yaşanan ekonomik krizde “varlık vergisi”nin uygulandığını ve yüksek gelirlerden traşlanan kaynakla alt gelirlilere verilip, piyasanın ekonominin çarklarının çalıştırıldığını anımsatan Özyiğit, turizm ve yüksek eğitimde gerekli tedbirler alınmazsa ekonominin çok zorlanacağını kaydetti.

Güney Kıbrıs ile kapıların ne zaman açılacağının henüz belli olmadığını, açılması durumunda da ortaya çıkacak sonuçların bilinmediğini ifade eden Özyiğit, Pile’deki vatandaşların da sorunlarının giderilemediğini anlattı. Özyiğit, kapıların açılmasının ekonomiyi güçlendireceğini, çarkların hızlı dönmesini sağlayacağını, ancak tarihin henüz belli olmadığını ifade ederek, “Bu çarklar nasıl dönecek biri bize anlatsın” dedi.

“Türkiye’den para gelecek mi?” diye soran Özyiğit, üst kazanç grubundan da vergi alınamadığından geriye bir tek iç borçlanmanın kaldığını belirtti. Hükümetin lüks harcamalarını da gözden geçirmesini ve bu kaynakların ihtiyaç duyulan kalemlere aktarılmasını isteyen Özyiğit, ambargo tanımayan bilişim sahasına da gerekli önemin verilmesini ve devletin de bu sektörden kaynak yaratacak adımlar atmasını önerdi.

Özyiğit, aksi takdirde, bugün önlerine gelen kararname gibi birilerinin vergi ödemeye gelmesini bekleyerek ve o ödemelere indirim yapmanın yeterli olmayacağını ifade etti. Özyiğit, yapılması gerekenin üst gelir gruplarından gerekli vergilerin alınması olduğunu söyledi. Kararnameye destek vereceklerini ifade eden Özyiğit, bu süreçte herkesin şapkasını önüne koyarak düşünmesini istedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seven + six =

“Turizm ve Yüksek Eğitimde Gerekli Tedbirler Alınmazsa Ekonomi Çok Zorlanacak”[sharebuttonsc]