“Tek Kelimeyle Yazıklar Olsun”

“Tek Kelimeyle Yazıklar Olsun”

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bugün Meclis’te yaptığı konuşmada gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Özyiğit, ciddi bir kaos yaşanmasına, vatandaşların yapısal sorunları katlanarak sürmesine rağmen ülkenin halen hükümetsiz olduğunu belirterek, “Bu hükümeti kiminle kuracaksanız artık kurun, kuramıyorsanız da iade edin” dedi.

Çeşitli seçeneklerin yanı sıra bir azınlık hükümetinden de bahsedildiğine dikkat çeken Özyiğit, ‘azınlık hükümeti kurulacak da şu partiden birkaç milletvekili de destek verecek söylemleri hem o kişilere hem de bu topluma yapılan haksızlıktır” dedi. Çoğunluk sahibi partilerin belli olduğunu, Meclis çoğunluğuna dayalı formüllerin de ortada olduğunu belirten Özyiğit, “Halkın çok ciddi sorunları var, o nedenle kurulacaksa bir an önce kurulsun, kurulmayacaksa da gerekli prosedürler izlensin” dedi.

Ortada bir hükümet olmadığını, dolayısı ile Bakanlar Kurulu’nun karar üretemediğini böylesi bir atmosferde KKTC’nin 37. Yılının kutlandığını belirten Özyiğit, “Hani bu devletin itibarı. Önce gereğini yapın, sonra konuşun” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Crans Montana’nın ardından kendine yeni bir yol haritası çizdiğini, 18 Ekim’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de bu bağlamda müdahale edildiğini, buna uygun bir de hükümet modeli arandığını belirten Özyiğit, Maraş hamlesinin de bu çerçevede yapıldığını kaydetti.
Dün yapılan konuşmalarda Maraş’ın yasal sahiplerinden bahsedilerek onlara çağrı yapıldığını kaydeden Özyiğit, aynı açıklamada söylenen ‘Taşınmaz Mal Komisyonu vasıtasıyla bedellerini ödemek koşuluyla” ifadelerinin soru işareti yarattığını kaydetti. Maraş’ın bugüne kadar tazminat ve takas değil hep iade kapsamında değerlendirildiğini anımsatan Özyiğit, bunun hukuksal ve uluslararası boyutunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Konuşmasında dün Maraş’ta düzenlenen törende yaşanan talihsiz kazaya da değinen Özyiğit, oranın riskleri ve tehlikeleri konusunda bizzat meclis kürsüsünden yaptığı uyarıları anımsattı ve “Çok şükür ki daha ağır bir kaza olmadı. Yaralanan gazi kardeşimize acil şifalar dilerim” dedi.

“Tek kelimeyle Yazıklar Olsun”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın dün Pandemi Hastanesi’nin açılışında yaptığı ‘Mimar Mühendislere tüm yetkililere bunun projesini çiziniz, ihalesine çıkınız diye talimat vermeme rağmen proje çıkmadı, ihale aşamasına gelinemedi, ne yapacaktım Cumhurbaşkanımı arayacaktım, öyle yaptım” söylemlerini evlere şenlik olarak niteledi ve “Tek kelimeyle yazıklar olsun” dedi.

Pandemi Hastanesi projesiyle ilgili buradaki Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin UBP-HP hükümetinden kendilerine gelen talep doğrultusunda çalışma yaptığını, ilgili odalar ve üyelerin birlik yasası ve prosedürü çerçevesinde gerekenleri yaptığını,bu konuda yarışma bile düzenlendiğini anımsatan Özyiğit, “Siz Başbakan olduğunuz dönemde tüm bunları elinizin tersiyle iteceksiniz, sonra dönüp görevlerini yapanlara yönelik suçlamalarda bulunmaya çalışacaksınız, bu söylemi şiddetle reddediyoruz” dedi. Özyiğit, Hastane açılışına hekimlerin ve sağlık çalışanlarının davet edilmemesini de çok ciddi bir hata ve haksızlık olarak niteledi.

“Bu ülkenin önceliği bu mudur?
Konuşmasında dünkü konuşmalarda dile getirilen yeni Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılacak konusuna da değinen Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Bu ülkenin önceliği bu mudur? diye sordu.
“Ülkede çok ciddi yapısal sorunlar dururken, ekonomik anlamda çok ciddi zorluklar varken, yüzlerce işyeri kapanırken binlerce kişi işsiz kalırken, önceliğimiz yeni Cumhurbaşkanı sarayı yapmak mıdır” diye soran Özyiğit, bu anlayışın doğru olmadığını vurguladı.

“Tüm yurttaşların toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı vardır”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, dün gerçekleştirilen yürüyüşlerin yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Tüm yurttaşların izin almaksızın toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahip olduğunu belirten Özyiğit, düşünce özgürlüğünü kullanmak isteyenlerin yasa gereği güvenlik ve asayişini korumakla görevli olan kurumların tam tersine anayasal haklarını engellemesi ve demokrasiye bu denli zarar verilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

KKTC Anayasası’nın 1’inci maddesinde “KKTC devleti demokrasi sosyal adalet ve hukukun üstünlüğüne dayanan laik bir cumhuriyettir” ifadeleri 32. Maddede de “Yurttaşlar önceden izin almaksızın, silahsız ve saldırısız toplanma ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Bu hak, kamu düzenini korumak için yasa ile sınırlanabilir” ifadeleri yer aldığını anımsatan Özyiğit, “Hani anayasa, hani hak, hani özgürlük” diye konuştu.
Tatar’ın TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sayın cumhurbaşkanım demesini eleştiren Özyiğit, “dün bir alt yönetim olunduğu bir kez daha pekiştirildi” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × four =

“Tek Kelimeyle Yazıklar Olsun”[sharebuttonsc]