Yeşim Beyaz İlkan

Yeşim Beyaz İlkan

1964 yılında Lefkoşa’da doğdu. Eğitimini Kumsal ilkokulu, Ruso Ortaokulu ve Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nden Anadal piyano eğitimi alarak mezun oldu. Mezuniyetinden sonra bir çok ortaokul ve lisede müzik öğretmenliği yaptı.

1996-97 Eğitim ve Öğretim yılında nakil aldığı Atleks Sanverler Ortaokulu’nda 2019 yılında görevini tamamlayıp 32 yıllık öğretmenlik görevinden emekli oldu.

Üniversitedeki öğrencilik yıllarından itibaren başlamış olduğu piyano için beste çalışmalarına pek çok besteler eklemiştir. Yıllarca özellikle kendi piyano bestelerinden oluşan repertuarlarla Kuzey Kıbrıs’ın her noktasında resitaller ve konserler vermiştir. 2011-2018 yılları arasında Kıbrıs TV’de ‘Eğitim ve Sanatın İzdüşümleri’ adlı programın yapımcı ve sunuculuğunu yapmıştır. 2015 yılında ‘Fonetik İzdüşümler’ adlı müzik ve şiir grubunu kurmuş ve sahne almıştır. Halen piyano ve beste çalışmalarına devam etmektedir. TDP Parti Meclisi üyesi olan İlkan, Ekim 2021 tarihinde TDP-TOCEK Başkanlığına seçilmiştir ve bu görevi halen sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.