Mine Atlı

1986 Lefkoşa doğumlu Mine Atlı, Kıbrıs Üniversitesi’nin İngiliz Dili Edebiyatı bölümünden mezun olup İngiltere’nin City Londra Üniversitesi’nde Hukuk tahsilini tamamlayarak avukatlık görevine başladı. Feminist bir barış aktivisti olan Atlı, cinsiyet eşitliği, barış kültürü ve demokrasi savunuculuğu yapan bir çok kurumda gönüllü olarak görev yaptı.
2014 yılında Lefkoşa Türk Belediyesine Meclis üyesi olarak seçilen Atlı, Belediye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin koordinatörü olarak Sığınma Evi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi’nin kuruluşuna katkı koydu.
Lahey, Viyena, Londra, İstanbul ve Washington gibi Avrupa ve ABD’nin çeşitli şehirlerinde Ev İçi Şiddet ve Azınlık Hakları eğitimi alan Atlı, Kıbrıs’ın Kuzeyinde Ev İçi Şiddet Yasa Taslağına önemli katkılar koymuştur.
Adli Yardım Müessesi’nin ülke mevzuatına yerleşmesi için çalışmalar yürüten Atlı sivil toplum alanında da kadın hakları alanında çalışmalar yürüttü.
Atlı, TDP Gençlik Örgütü, Lefkoşa İlçe Örgütü ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesinde görev yaptı ve Mart 2022 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul’da Parti Genel Başkanı olarak görev aldı.