Çelen Çağansoy

Çelen Çağansoy

1976 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlkokulu Şht. Yalçın İlkokulu’nda, ortaokul ve lise eğitimini 20 Temmuz Fen Lisesi’nde tamamladı.

Öğretmen anne ve babanın ikiz çocuklarından biridir. Radyo Mayıs’ta 11 yıldan beridir aralıksız olarak ‘Gönülçelen’ adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

Orkun Bozkurt ve Aysan Özcezarlı’nın ortak yazdıkları ‘Bana Bir Çiçek Koparsana’ isimli kitapta konu olan 10 özel gereksinimli bireyden biri olan Çağansoy, çeşitli derneklerde görev alıp sorumluluk üstlenerek, halen sivil toplum örgütleri ve aktivist hareketler ile ortaklaşa çalışmalarını devam ettirmektedir.

Engelsiz Yaşamı Destekleme ve Kıbrıs Türk Fiziksel Aktivite Derneği faal üyesi olup, çeşitli özel gereksinimli birey derneklerinde de görevler almaktadır.

Haziran 2014 yerel seçimlerinde Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyeliği’ne seçildi. LTB Meclis Üyeliği’ne seçilen ilk özel gereksinimli birey olan Çağansoy,

LTB Engellemeyen Lefkoşa Komitesi’nin kurulmasında aktif rol alıp bu bireylere yerel yönetim hizmetleri ile ulaşım, dolaşım ve erişilebilirlik sağlanması için çaba sarf etmektedir.

Haziran 2018 yerel seçimlerde TDP’den yeniden Lefkoşa Türk Belediyesi meclis üyeliğine seçilmiş olup halen aktif görevine devam etmektedir.

2021 Mart ayından itibaren lisanslı basketbol masa hakemliği yapmaktadır.