TDP:Önceliğimiz kalıcı eğitim

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Milletvekili adayları, Lefkoşa’daki bazı okullara ziyaretlerde bulundu. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Eğitim Komitesi Başkanı ve Lefkoşa milletvekili adayı Asım İdris, eğitimin günü birlik kararlarla yönetilemeyeceğini belirterek, TDP’nin en önemli hedeflerinden birinin kalıcı bir eğitim sistemi yaratmak olduğunu söyledi.

TDP Lefkoşa milletvekili adaylarından bazıları 19 nisan seçim çalışmalarına çerçevesinde önceki gün Lefkoşa’daki bazı okullara ziyaretlerde bulundu.

Okulla ve uygulanan tam gün eğitim programları ile ilgili okul yönetimden bilgi alınan ziyarette ayrıca TDP’nin eğitime ilişkin plan ve projelerine yönelik değerlenirmelerde de bulunuldu.

TDP Eğitim Komitesi Başkanı ve Lefkoşa milletvekili adayı Asım İdris ziyarette yaptığı konuşmalarda ülkedeki eğitim sisteminin gelen giden hükümetlerle birlikte oradan oraya savrulduğuna ve çocukların geleceğinin heba edilmekte olduğuna dikkat çekti. İdris, “Çocuklarımızın geleceğinin şekilleneceği eğitim sistemi önemsenmeli ve üzerinde daha samimiyetle ve istekle çaba harcanmalıdır” dedi.

“Önceliğimiz kalıcı bir eğitim sistemi yaratmak”

Geçmişte UBP’nin bir gecede 6. sınıfı kaldırdığını, ‘eğitimde reform yapacağım’ diyen CTP’nin ise eğitimi kaosa sürüklediğini belirten İdris, “Biz artık eğitimde kaos istemiyoruz. TDP ilk iş olarak eğitimi kalıcı devlet politikası haline getirecektir.  Bunun içinde ilgili tüm taraflarla bir araya gelincek ve ortaya Kıbrıs Türk halının eğitim sistemi çıkarılacak” dedi.

Öğretmen, sendika, bakanlık ve veliler arasında güven ortamı yaratılarak, çatışma kültürünün hakim olduğu ortam yerine, dialog ve karşılıklı anlayış ilkesini temel alacaklarını beliren İdris, “Çocuklarımızın geleceği için uzlaşmak zorundayız. Aksi takdirde uzlaşmazlığın bedelini çocuklarımız ödeyecektir” şeklinde konuştu. .

“Bu bütçe eğitimi ileri götürmez”

Asım İdris, eğitime ayrılan bütçenin sadece maaşları karşılamakta olduğunu ve mevcut bütçe ile ne altyapı ne de eğitim kalitesini yükseltmenin imkansız olduğunu vurguladı. İdris, TDP’nin eğitimi öncelikli sorunlar arasında gördüğünü ve sözkonusu sorunların çözümü için bütçeden daha fazla pay ayrılması gerekliliğini bilerek hareket edeceğini ifade etti.

“Tam gün eğitime lafla geçilemez”

Tam gün eğitimi tüm kesimlerin gereklilik olarak gördüğünü, hükümetin de tam güne önem verdiğini söylediğini anımsatan İdris, “Ancak ortada görünür ne bir çaba, ne de bir proje var. Eğitim bakanlığı bu konuda sadece vaad veriyor” dedi.

Asım İdris şöyle devam etti: “Şht. Ertuğrul İlkokulu yönetici, öğretmen ve velilerini yürekten kutluyoruz. Büyük bir özveri ile bu ülkenin öğretmenlerinin ve velilerinin neler yapabileceğini gösterdiler. Bakanlık ise bu uygulamanın üzerine konarak siyasi rant elde etmek peşindedir. Bunu görüyor ve üzülüyoruz.

Bakanlığın tam günü diğer okullarda yayma hedefini de gerçekci bulmuyoruz. Bu bütçe ile tam gün eğitime geçeceğim demek ya bu işi bilmiyorusunuz demektir, ya da halkla alay ediyorsunuz demektir.

Toplumcu Demokrasi Partisi eğitimede gerçek ilerlemeyi sağlayacak kadrolara ve bilgi birikimine sahiptir. Bu birikim ile projeleri kamu oyu önünde tüm partilerle tarışmaya hazırız”

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × one =

TDP:Önceliğimiz kalıcı eğitim[sharebuttonsc]