TDP’nin Sosyalist Enternasyonal Üyeliği Onaylandı

TDP’nin Sosyalist Enternasyonal Üyeliği Onaylandı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) resmen Sosyalist Enternasyonal üyesi oldu. TDP’nin üyeliği, geçtiğimiz hafta sonu Angola’da gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal toplantısında oybirliği ile kabul edildi.

27-28 Kasım tarihlerinde, açlık, sömürgecilik, salgın hastalıklar, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı ile mücadele etmekte olan Afrika’nın aynı sorunlarla mücadele eden ülkelerinden olan Angola’nın başkenti Luanda’da gerçekleştirilen toplantısında gündemdeki konuların görüşülmesinin yanı sıra, TDP’nin üyeliği de oybirliği ile kabul edildi. Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu, TDP’nin üyeliğinin onaylanmasının ardından yaptığı konuşmada, TDP’nin üyeliğini selamladıklarını belirterek, “aramıza hoş geldiniz’ ifadelerini kullandı.

“Çok önemli bir gelişme”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, TDP’nin Sosyalist Enternasyonal üyeliğinin onaylanmasını ‘TDP açısından çok önemli tarihi bir gelişme’ olarak nitelendirdi. TDP’nin üyeliğinin Observer (gözlemci) değil, Consultative (Söz hakkına sahip üye) aşamasından başladığına dikkat çeken Özyiğit, bunun da ayrı bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Sosyalist Enternasyonal üyeliğinin yıllardır gündemde olmasına rağmen, sürecin bir türlü ileri götürülmediğini, ancak özellikle son 1 yılda konunun üzerine ciddiyetle eğilerek gerekli çalışmaları yaptıklarını ve sonunda da üyeliğin kabul edildiğini belirten Özyiğit, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve kutluyorum” dedi.

Beş kıtada sosyal demokrat, sosyalist ve işçi partilerini bünyesinde barındıran, dünyada sömürgeciliğe, savaşa, ırk, din, dil, cinsiyet dahil her türlü ayrımcılığa karşı mücadele eden Sosyalist Enternasyonal gibi büyük bir ailenin parçası olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Özyiğit, birlikte mücadelenin önemine vurgu yaptı.

“Üyelik süreci”  

TDP 2015 Şubat ayı başında, Genel Başkan Cemal Özyiğit, Milletvekili Hüseyin Angolemli ve o dönemki Dışilişkiler Sekreteri Deniz Birinci’den oluşan bir heyetle,  Sosyalist Enternasyonal’in İngiltere’deki Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Sekreter Luis Ayala’ya üyelik talebini iletmişti. Ardından, Mart ayı içerisinde Birinci ile Av. Ayşe Öztabay’dan oluşan heyet, Sosyalist Enternasyonal Genel Başkanı Yorgo Papandreu ile Atina’da bir araya gelerek, TDP’nin üyelik konusundaki kararlılığını aktarmıştı.

Bu görüşmelerin ardından TDP Dışilişkiler Sekreterliği tarafından Nisan ayı içerisinde resmi başvuru yapılmıştı. Başvurunun ardından TDP’ye ilk resmi davet Temmuz ayı içerisinde gelmiş ve Genel Başkan Cemal Özyiğit ile PM Üyesi Ayşe Öztabay’dan oluşan TDP heyeti, 6-7 Temmuz tarihinde New-York’ta gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmıştı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seven + 6 =

TDP’nin Sosyalist Enternasyonal Üyeliği Onaylandı[sharebuttonsc]