TDP’nin 7. Olağan Kongresi Yapıldı

TDP’nin 7. Olağan Kongresi Yapıldı

TDP’nin 7’inci Olağan Kurultayı ‘Şimdi daha güçlü, daha kararlı bir sesle: ADALET- ÖZGÜRLÜK – DAYANIŞMA’ sloganıyla düzenlendi. Divan Başkanlığını Gülsen Bozkurt’un yaptığı kurultayda Cemal Özyiğit yeniden Genel Başkan seçilirken, 50 kişilik Parti Meclisi ile Denetleme ve Disiplin Kurulları da belirlendi.

Faaliyet ve Mali raporun oybirliği ile onaylandığı kurultayda ‘Kıbrıs Konusu’ ve ‘Toplum İttifakı’ başlıklı iki Karar Tasarısı da oy birliği ile kabul edildi.

TDP Başkanı Özyiğit, kurultayda yaptığı konuşmada 4’lü hükümetin bozulmasının ardından göreve gelen hükümetlerin ülkeyi sürükledikleri durumun ortada olduğunu belirterek, hukuk, demokrasi, adalet gibi toplumsal yaşayış kültürümüzün kopmaz parçaları olan değerlerimizde ciddi yaralar açıldığını, ekonomik ve çevresel kaynaklarında tahribat yaratıldığını, kamusal kurumların düzen ve işleyişinin neredeyse sonlandırıldığını vurguladı.

Özyiğit, 15 aylık hükümet döneminde gelenekten miras “temiz siyaset” gömleğini bir gün bile üzerlerinden çıkarmadıklarını ve en ufak bir leke ile kirletmediklerini vurguladı.

Ülkede her anlamda yeni bir yapılanmanın zamanının çoktan geldiğini belirterek, TDP olarak yeni siyaseti şekillendirip uygulamaya koyma kararlılığında olduklarını belirten Özyiğit, “Bu yolda yürürken Adalet, Özgürlük, Dayanışma kavramlarından asla vazgeçmeyeceğiz. Sosyal Demokrat geleneğimizin bize yüklediği bu üç değeri beyaz güvercinin kanatlarında yarınlara taşıyacağız” dedi.

İnsanca barınma, huzur ve güvenlikli bir yaşam sürme, sağlıklı gıdaya, kaliteli eğitime, kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşabilme, günümüz dijital dünyasında ve iletişim çağında faaliyetlerini sürdürebilecek altyapı ve donanıma sahip olma gibi temel ihtiyaçları karşılanmadan ülkenin ekonomik çarklarının birilerine servet kazandırmak için dönmesine göz yummayacaklarını belirten Özyiğit, bunları gerçekleştirmenin yollarının ise planlı, stratejik ve sürdürülebilir üretim ve yatırım iklimi yaratmak, adil vergilendirme ve güçlü kamu denetiminin tesis edilmesi olduğunu kaydetti.

Türkiye’deki mevcut iktidarın Kıbrıs Türk halkının özgür irade ve özgün kimliğini sürdürmesi noktasında son dönemde yaşattıklarının üstü örtülecek cinsten olmadığını belirten Özyiğit, “Bu toplumun yıllar süren varoluş mücadelesi, Türkiye’deki mevcut iktidarın yaptığı gibi birileri gelip kendisine ve iradesine saygısızlık yapsın diye verilmedi. Bilinmesini isterim ki TDP bugünden sonra da mevcut ilişki biçiminin devamını öngören hiçbir adımın parçası olmayacaktır” dedi.

TDP’nin Kıbrıs Türk Halkı için belli konularda ısrarcı bir şekilde talepkar olacağını belirten Özyiğit, özellikle Avrupa Birliği’nin her fırsatta dünyaya bağlanma talebini yenileyen, üstelik kendi vatandaşlarının oluşturduğu bu toplumun ticari imkanlarını genişletecek adımları artık samimiyetle atması gerektiğini kaydetti. Özyiğit, “Kendi ayaklarımız üzerinde durmamızı istediğini ifade eden herkesin artık bu konudaki samimiyetini ortaya koyması gerekmektedir” dedi.

Özyiğit; “Bizler daha adil bir yaşamı hak ediyoruz ve bunun için daha önce omuz omuza verdiğimiz gibi, bundan sonra da vereceğiz. Saygıyı, bu topraklarda özgürce yaşamayı, bizim olana sahip çıkabilmeyi istiyoruz ve bunun için her şeyi yapacağız. Hak ettiğimizi istiyoruz ve bunu mücadele azmimiz ve dayanışmamızla er ya da geç alacağız sevgili yoldaşlarım.”

Parti Meclisi
Lefkoşa: Adem Hoca, Ahmet Akarsu, Ali Vehid, Barış Erkmen, Çelen Çağansoy, Dr. Halil Hızal, Dr. Sevgi Sezenler, Dr. Suphi Hüdaoğlu, Hüseyin Doğa Yalçın, Mehmet Burhan, Mine Atlı, Mustafa Karadayı, Nalan Ersümer Aktan, Nesip Nalcıoğlu, Özmen Birinci, Yeşim Beyaz İlkan.

Mağusa : Ahmet Denizer, Ahmet İsrail, Bora Rifatoğlu, Boysan Boyra, Ege Uluca Tümer, Ercan Hoşkara, Erdoğan Bekiroğlu, Güner Ersen, Redif Ekinci, Salih Aran, Yasemin Çobanoğlu, Yaşar Gündeğer, Yeşim Dede.

Girne: Altan Uzunoğlu, Duygu Otcuoğlu, Esat Varoğlu, Eskul Kutluer, Mehmet Evrim Benzetsel, Özkan Konca, Serkan Bülbülcü, Sibar Aybar,Tevfik Aytekin, Ziya Egemen Sencer.

İskele: Cemaliye Soğancı, İlknur Işıl Türkmen, Murat Çoban, Mürüde Çelikağ, Salim Özbolat.

Güzelyurt: Eşmen Hoşkara, Faik Arçay, Hasan Umur, Mustafa Mulla.

Lefke: Kamil Yayıcı, Zafer Eratam.

Yüksek Disiplin Kurulu: Bekir Hınçal, Çetin Veziroğlu, Gülçin Erkmen, Kamil Gilanlıoğlu, Sabiha Aktan.
Yedekler: Alev Denizgil, Hayrettin Tuncerler, Mehmet Hoca.

Denetleme Kurulu: Fehime Birinci, Feral Uyumsal, Hüseyin Harmancı. Yedek: Mazhar Özkol.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − one =

TDP’nin 7. Olağan Kongresi Yapıldı[sharebuttonsc]