TDP’den Başbakana çağrı: “ANLAŞMAYI İMZALAMA”

TDP’den Başbakana çağrı: “ANLAŞMAYI İMZALAMA”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Başbakan Ömer Kalyoncu’ya su konusundaki anlaşmayı imzalamaması için çağrı yaptı. Bu anlaşmanın kapitülasyon niteliğinde olduğunu söyleyen Özyiğit, “Sayın Başbakan Damat Ferit Paşa olma, bu kapitülasyona imza koyma. Bu Kıbrıs Türk halkına ihanettir. Bu ihanete imza koyarsan ne halk, ne de tarih bunu unutmayacak” dedi.Su konusundaki mücadelenin dönüm noktasında olduğuna dikkat çeken Özyiğit, “Başbakan bu anlaşmayı imzalasa da TDP su konusundaki mücadelesinden vazgeçmeyecek. Mücadelemizi, hem Meclis’te, hem de Meclis dışında sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

TDP yetkilileri bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) lokalindeki basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıya, Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreteri Asım İdris, Girne Milletvekili Zeki Çeler ile MYK üyeleri Ayşe Öztabay, Sinem Görüş ve Lisani Kalkanlı katıldı. Özyiğit, basın toplantısında, hem su, hem ülke gündemi, hem de müzakereler konusunda değerlendirmede bulundu.

“SU ÜLKE İÇİN ÖNEMLİ…”
Özyiğit’in basın toplantısındaki en önemli gündemi su oldu. Türkiye’den gelen suyun ülke için büyük ihtiyaç olduğunu söyleyen ve projeye katkı koyanlara teşekkür ettiklerini kaydeden Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türk halkının suyu satın almaya, dağıtmaya ve denetimini sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Hükümetin, bu konuda dayatmalara boyun eğdiğini belirten Özyiğit, “İlk su metniyle imzalanacak metin arasında sadece kelime farkı var” dedi.

“BİR SIRAT KÖPRÜSÜ… BELEDİYELERE ‘YA BURADAN GEÇERSİNİZ YA DA DÜŞERSİNİZ’ DENİYOR”
“Belediyeler bu sisteme zorla itiliyor” diyen Özyiğit, “Bu metinle bir sırat köprüsü kuruldu, belediyelere ‘ya buradan geçersiniz, ya da düşersiniz’ deniyor” dedi. CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile su konusundaki görüşmesine ve sonrasında yaşanan gelişmelere de değinen Özyiğit, “Hükümet bu görüşmeyi ve gelinen aşamayı başarı olarak nitelendirdi. CTP’de kazan kaldıranlar bile sakinleştirildi” dedi.

“BELEDİYELERİN MAHALLİ GELİRLERİNİ BİLE ŞİRKET TOPLAYACAK”
TDP’nin belediyelerin kapsamının geliştirilmesi yönündeki hedefine dikkat çeken ancak imzalanacak su anlaşmasıyla tam tersine belediyelerin işlevselliğini yitireceğini söyleyen Özyiğit, Belediyelerin mahalli gelirlerini bile özel şirketin toplayacağını aktardı. “Yerel kaynaklarda sıkıntı yaşanacak, ister yerden, ister gökten aksın bu kaynaklara sayaç takılacak” diyen Cemal Özyiğit, “Bu konudaki tahsilatı da özel şirket yapacak” dedi.

“TALAT, HALKTAN ÖZÜR DİLEMELİ…”
CTP Genel Başkanı Talat’ın yerel kaynakların kullanımı konusunda yaptığı açıklamada bir anlamda halkı hırsızlıkla suçladığını belirterek, ‘bunu gaf olarak niteleyen Özyiğit, “Halk, suyu izin alıp kazdığı kuyudan mı çaldı. Talat’ın bu konuda halka bir özür borcu var” dedi.

“UCUZ VE KALİTELİ SUYU HALKA ULAŞTIRMAK DEVLETİN GÖREVİ”
“Güzelyurt’ta narenciyecilerle görüştük. Suyun kendilerine ortalama maliyeti ton başı 50 kuruştur. ‘Maliyet 1 TL olursa gaminicileri çağırıp bahçeleri devredeceğiz’ diyorlar ki suyun tonunun 4 TL’lerde olacağından bahsediliyor. Mesarya’daki üreticiler de benzer sıkıntıları yaşıyor” diyen Özyiğit, ucuz ve kaliteli suyu halka ulaştırmanın devletin görevi olduğunu vurguladı.

“BİRKAÇ KURUM KALDI… SIRA ONLARDA”
Özelleştirmelerin yapıldığı her anda sıkıntı yaşandığını söyleyen, Ercan’a, DAİ-DAK’a, ETİ’ye, KTHY’e dikkat çeken TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Ekonomik paket gündemde, sudan sonra sırada elektrik, limanlar ve telefon var. Birkaç kurum kaldı sıra onlarda” şeklinde konuştu.

POLİS ‘MAFYA BİZİ TEHDİT EDİYOR’ DİYE AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR”
Son günlerdeki kundaklama olaylarına dikkat çeken, Polis’in “mafya bizi tehdit ediyor” diye açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Cemal Özyiğit, Ercan, Kumarcılar Hanı, Piyangolar Birimi’ndeki tespitlerden söz etti.

“BAZI GERÇEKLER HASIRALTI YAPILMAK İSTENİYOR”
Temiz topluma ulaşma hedefleri için Yüksek Yönetim Denetçisi, Yüksek Mahkeme Başkanı, Başsavcı, Polis Genel Müdürü ve Sayıştay Başkanı’na ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyleyen Özyiğit, “Biz bunların üzerine gidiyoruz, ama ülkedeki bazı gerçekler hasıraltı yapılmak isteniyor” dedi. “KTHY batırıldı, hükümetin iki ortağı birbirine kol kanat geriyor. Milletvekillerimiz konunun Meclis’te gündeme alınması için çalışırken, bazıları da gelmemesi için uğraşıyor” diyen Özyiğit, DAİ-DAK’ın da geri alınabileceğini söyledi. İlgili sözleşmenin yenilenmemesi gibi bir durumun söz konusu olduğunu söyleyen “ama kıllarını kıpırdatmıyorlar” diyen Özyiğit, “Özelleştirme sendikasızlaşmayı, işsizliği ve göçü getiriyor” şeklinde konuştu.

YASADIŞI KÜRTAJ…. “KANIMIZI DONDURAN OLAY”
Yasa dışı kürtaj olayıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Cemal Özyiğit, “İçler ürperten, kanımızı donduran bir olay. Kim suçlu, kim suçsuz buna yargı karar verecek. Kürtajın Türkiye’de yasak olması olayı buralara taşıyor. Yaşananlar, bu ülkenin hukukun dışında ne kadar kaldığını ve her türü usulsüzlüğe malzeme edildiğini gösteriyor” dedi.

FAKİRLEŞTİK…
Konuşmasında Merkez Bankası’nın açıklanan raporlarına da değinen ve “Fakirleştik. Borcu borç ile kapatıyoruz” diyen Özyiğit, üreticilerin durumu ile kuraklık tehlikesine değindi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × one =

TDP’den Başbakana çağrı: “ANLAŞMAYI İMZALAMA”[sharebuttonsc]