TDP ve DİSİ heyetleri görüştü

TDP ve DİSİ heyetleri görüştü

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Rum Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) heyetleri bir araya geldi. TDP Genel Merkezi’nde 11.00’de gerçekleşen görüşmede, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, MYK Üyesi Cemal Varoğlu, Dış İlşkiler Komitesi üyeleri Münir Altuner ve Hulusi Kilim yer alırken, konuk heyette DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu, Genel Sekreterler George Georgiou ve Stella Kyriakides, Örgütlenme Sekreteri Charalambos Stavrides, Glafkos Klerides Enstitüsü Direktörü Michailis Sophocleous, İki Toplumlu Komite Üyeleri Foiros Nikolaides ve Fragkiskos Fragkiskou bulundu.

NEOFİTU

DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, Türkiye’deki seçimlerden AK Parti’nin birinci parti olarak çıkması ve tek parti hükümetinin oluşturulacak olmasının, Türkiye “eğer gerçekten ciddiyse” Kıbrıslı Türkler ile Rumların yaşayabilir ve karşılıklı olarak fayda sağlayabilecek bir çözüme ulaşılabileceği mesajını verdiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün tüm paydaşlara sinerji sağlayacağını kaydeden Neofitu, çözümün aynı zamanda, Türkiye’nin AB ile müzakerelerine yeni bir dinamik ve perspektif kazandıracağını ifade etti.

TDP heyetiyle yapılan toplantıda Genel Başkan Özyiğit ile iki parti arasındaki saygı ve karşılıklı anlayışa dayalı sıkı ilişkileri daha da güçlendirmek adına adımlar attıklarını kaydeden Neofitu bugünkü toplantıda Kıbrıs konusu ve Cumhurbaşkanı Akıncı’yla Rum lider Anastasiadis’in çözüm çabaları üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

Neofitu, görüşmede birleşik bir Kıbrıs için ortak vizyonun yeniden teyit edildiğini ve TDP’nin yapıcı pozisyonunun bu ortak vizyonun hayata geçmesinde hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek, yürünecek yolun engelsiz olmadığını söylemenin zor olduğunu, fakat iki tarafı birleştiren noktaların karşılıklı anlayış ve saygıyla bulunabileceğini, çözümsüz kalan konulara da uygun çözümlerin bulunabileceğini ifade etti.

Neofitu söz konusu çözümlerin Kıbrıs’ta yaşayan tüm Kıbrıslılara daha müreffeh ve barış dolu, Avrupalı değerler, özgürlükler ve insan haklarını yaşayabileceği bir ortam sağlayacağının da altını çizdi. Neofitu, TDP ve DİSİ’nin 19 Aralık’ta ortak iki toplumlu kültürel bir etkinliği Ledra Caddesi’nde organize etmek için çalıştığını da ekledi.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Cemal Özyiğit de “Kıbrıs’ın en köklü partilerinden biri” olduğunu söylediği DİSİ’ye teşekkür ederek, TDP’nin DİSİ ile bazı konularda farklı duruş sergilemesine karşın, Kıbrıs’ta ortak vatan ve barışa ulaşma konularındaki fikirlerinin örtüştüğünü kaydetti.

TC’deki seçimlerin daha demokratik, kendi iç sorunlarını çözmüş bir Türkiye yaratmasını dileyen Özyiğit, Türkiye’nin bundan önce olduğu gibi Kıbrıs’taki çözüm vizyonunun sürmesini istediklerini ifade etti.

Yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakerelerine tam destek adına DİSİ ile çalışmalarına devam edeceklerini belirten Özyiğit, 11 Şubat Belgesi’nin önemli olduğunu, Kasım ayında adaya gelecek 4 yabancı dışişleri bakanının ziyaretlerinin de “dış müdahale” değil; “çözüme katkı” olarak gerçekleşmesi dileğini dile getirdi.

Birleşik Kıbrıs’ın AB’nin bir parçası olacağını fakat Kıbrıslı Türkler için iki bölgelilik ve iki toplumluluğun önemli olduğunu kaydeden Özyiğit, herkesi kucaklayacak ve geleceğe emin adımlarla yürünmesini sağlayacak bir takım derogasyonların hayata geçirilebileceğini de kaydetti.

Özyiğit 19 Aralık’ta iki toplumlu düzenlenecek bir festival için komitelerin çalışma yaptığını da yineleyerek, amaçlarının iki toplumun yakınlaştırılması yanında liderlerin çözüm çabalarına destek mesajı vermek ve geçmişte yaşanmış acıların yarattığı bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − 9 =

TDP ve DİSİ heyetleri görüştü[sharebuttonsc]