TDP: “Sürecin somut zemin ve zamana bağlanması oldukça önemlidir”

TDP: “Sürecin somut zemin ve zamana bağlanması oldukça önemlidir”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), toplum liderleri Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiades’in müzakereler için yeniden bir araya gelme kararını, Ocak ayında Kıbrıs ile ilgili uluslararası bir konferans konusunda uzlaşıya varılmasını ve görüşmelerin somut bir zemin ve zamana bağlanmasını ‘oldukça olumlu gelişmeler’ olarak nitelendirdi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mont Pelerin’de tıkanan sürecin önünü açan bu adımı selamladıklarını belirterek, yıllardır hedeflenen 5’li konferans tarihinin belirlenmesinin, çözüme giden süreçte çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. Gelinen aşamada yol haritasının çok net olduğunu belirten Özyiğit, müzakerecilerin çözümlenemeyen tüm konuları bağlantılı olarak ele alarak görüşeceklerini, toplum liderlerinin de müzakerelere devam edeceklerini, ardından da 9 Ocak’ta Cenevre’de buluşacaklarını, 11 Ocak’ta birbirlerine haritalarını sunacaklarını, 12 Ocak’tan itibaren ise garantörlerin de katılacakları Kıbrıs’la ilgili uluslararası konferansın toplanacağını anımsattı.

5’li konferans tarihinin ve yol haritasının netleşmesiyle birlikte yeni bir sürecin başladığını belirten Özyiğit, “Artık yapılması gereken, ilgili tüm tarafların sürece yapıcı ve samimi desteklerini net şekilde ortaya koymaları, liderlerin de gereken adımları cesaret ve kararlılıkla atmalarıdır” ifadelerini kullandı.

Toplum liderleri Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiades arasında sürdürülmekte olan müzakerelerde bugüne kadar çok ciddi ilerlemelerin kaydedildiğini, gelinen aşamada da sağlanan ilerlemeler temelinde, uzlaşı sağlanamayan noktalara daha çok odaklanarak sıkıntı yaşanan noktalarda çıkış yollarının bulunması gerektiğini kaydeden Özyiğit, “Bu noktada yinelemek isteriz ki, her zaman olduğu gibi bu süreçte de ihtiyaç duyulan unsur, karşılıklı suçlamalar değil, karşılıklı anlayışların geliştirilerek, yapıcı bir diyalogla sürecin ileriye taşınmasıdır. Burada bizlere düşen görev de onlara daha da cesaret vermektir. Kıbrıs’ın geleceği karşılıklı kabul edilebilir bir çözümdür ve umudu yitirmeden daha da kenetlenmenin zamanıdır” ifadelerini kullandı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, TDP olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonraki dönemde de erken, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için var güçleri ile çalışacaklarını da vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + eight =

TDP: “Sürecin somut zemin ve zamana bağlanması oldukça önemlidir”[sharebuttonsc]