TDP, Sosyalist Enternasyonal’de temsil edildi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Sosyalist Enternasyonal’in New York’ta gerçekleştirilen toplantısında ilk kez resmen katılım göstererek, temsil edildi.

Genel Başkan Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyeti,  Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala’nın resmi daveti üzerine, 6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen konsey toplantılarında yerini aldı.

Konsey toplantısında, tüm uluslar arası camiayı yakından ilgilendiren, ‘Güvenlik’, ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’, ‘İklim Değişikliği’ ve bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek olan ‘COP21 Zirve toplantısı’ gibi konular ele alındı.

Aralarında TDP’nin de bulunduğu partilerin üyelik konusu ise, Konsey toplantısının gündemine girecek konuları belirleyen Etik Konseyi’nin nisabı sağlayamaması üzerine bir sonraki toplantıya bırakıldı. Etik Konseyi toplantısına katılan tüm üyeler TDP’nin üyeliğine olumlu bakarken, nisabın olmaması kararın resmileşmesini engelledi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Sosyalist Enternasyonal toplantısında TDP olarak ilk kez resmi davet alarak katılmalarının önemine dikkat çekerek, 2 gün boyunca, çok yararlı ve işbirliklerini geliştirici bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

          Konsey toplantısında görüşülen konuların yanısıra, birçok farklı ülkeden temsilcilerle görüşme fırsatı bulduklarını belirten Özyiğit, TDP’nin üyeliği konusunda da genel bir konsensus olmasına rağmen, üyeliğin oylamasının nisaba takılmasının şansızlığını yaşadıklarını kaydetti. Özyiğit, konseyin ilk toplantısında TDP’nin üyeliğinin onaylaması yönünde iradenin oluşmasının kendileri açısından memnuniyet verici bir durum olduğunu da vurguladı.

TDP heyeti New York’ta bulunduğu süre içerisinde ayrıca, KKTC New York temsilcisi Mehmet Dana’nın onurlarına verdiği yemeğe de katıldı. TDP heyeti dün akşam adaya döndü.

          TDP 2015 Şubat ayı başında, Genel Başkan Cemal Özyiğit başkanlığındaki bir heyetle,  Sosyalist Enternasyonal’in İngiltere’deki Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Sekreter Luis Ayala’ya üyelik talebini iletmişti. TDP heyeti daha sonra Mart ayı içerisinde de Sosyalist Enternasyonal Genel Başkanı Yorgo Papandreu ile Atina’da bir araya gelerek, TDP’nin üyelik konusundaki kararlılığını aktarmıştı. Bu görüşmelerin ardından Nisan ayı içerisinde resmi başvuru yapılmıştı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 11 =

TDP, Sosyalist Enternasyonal’de temsil edildi[sharebuttonsc]