TDP, Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısına katıldı

TDP, Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısına katıldı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 16-17 Aralık tarihlerinde İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısına katıldı. İspanyol Sosyalist İşçi Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya katılan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, toplantıda ‘Akdeniz’de demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve barış’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi, Kıbrıs konusunda gelinen son aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TDP Başkanı Özyiğit, Malaga’da bulunduğu süre içerisinde ayrıca Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luiz Ayala ve çeşitli ülke temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Sosyalist Enternasyonal toplantısı, Akdeniz bölgesindeki demokrasi, özgürlükler, haklar ve barışın sağlanması için yapılması gerekenler, Akdeniz’de sosyalist enternasyonalin vizyonu ve ortak değerlerinin hayata geçirilmesi, bölge ülkelerindeki duruma ilişkin raporlar ve Malaga Deklarasyonu’nun onaylanması gündemiyle gerçekleştirildi.

“Öncelik, nasıl hayatta kalabilirim oldu”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit toplantıdaki konuşmasına katılımcılara hitaben ‘Sizleri daha barış dolu bir Akdeniz’de, demokrasinin ve refahın daha adaletli dağıtıldığı bir zamandan selamlamak isterdim. Yine de dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için mücadele eden siz yoldaşların arasında olmak bize güç veriyor. Hepinizi en içten duygularımla selamlarım” diyerek başladı. Arap Baharı sonrası önceliğin insanların nasıl yaşadığından çok, nasıl hayatta kalabilecekleri olduğunu belirten Özyiğit, Doğu Akdeniz’deki’ utanç verici’ durumu değerlendirirken ve çözüm yolunu ararken, herkesin kendi hatalarını da bir kenara yazması gerektiğini kaydetti.

Liberal market alanını genişletmek ve bölgedeki doğal kaynaklar ve enerji geçiş noktalarının üzerindeki hakimiyeti güçlendirmek için yapılan müdahalelerin milyonlarca insanın göç etmesine veya hayatını kaybetmesine neden olduğuna dikkat çeken Özyiğit, bu kanlı hesaplaşmanın maalesef halen sürdüğünü kaydetti. Özyiğit, “Batının yayılmacı dış siyaseti, batı değerlerinin üstüne çıkmış ve sonunda kaybeden insanlık olmuştur” dedi.

“Tüm Sosyalist Enternasyonal üyeleri Kıbrıs’ta çözümü desteklemeli”
Kıbrıs’ın da yıllardır egemenlerin kıskacı altında çözümsüzlükle boğuştuğunu, yüzyıllarca birlikte yaşayan toplumların birbirlerinden koparıldıklarını kaydeden Özyiğit, toplum liderleri arasında devam etmekte olan ve adanın yeniden birleştirilmesini hedefleyen müzakere sürecini desteklediklerini kaydetti.

9-12 Ocak tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek olan Kıbrıs Zirvesi’nin önemine dikkat çeken Özyiğit, TDP olarak Cenevre zirvesinde yerlerini alacaklarını aktardı. Özyiğit, TDP olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonraki dönemde de erken, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmak için var güçleri ile çalışacaklarını da vurguladı.
Kıbrıs’ın birleştirilmesinin Doğu Akdeniz’de bir barış ortamının sağlanması için tetikleyici olabileceğine dikkat çeken Özyiğit, diğer taraftan da demokrasi ve insan haklarının bu coğrafyada yayılması için katalizör rol oynayacağını kaydetti ve “Bunun önemi tüm yoldaşlar tarafından anlaşılmalıdır. Tüm Sosyalist Enternasyonal üyelerini Kıbrıs’ta çözümü desteklemeye çağırıyorum” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + 4 =

TDP, Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısına katıldı[sharebuttonsc]