TDP, Polisin sivile bağlanması konusunda Meclis Başkanlığına yasa önerisi sundu

“HODRİ MEYDAN”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, yaklaşık 2000 tane polis mensubunu ilgilendiren Polis Örgütü Değişiklik Yasa Tasarısı’nın bazı olumlu unsurlar içermesine rağmen, birçok yanlışlıklar, anti-demokratik ve ırkçı yaklaşımlar içerdiğini söyledi.

Genel anlamda akademi mezunlarını dışlayan, üst rütbelerde yaşanan tıkanıklara çare olamayan, disiplin mahkemelerinde polisleri zor durumda bırakan, polislerin ek mesai sorunlarını halletmeyen, özlük haklarını korumayan, devletle olan ilişkilerini bozan bir içerikte olan Yasa Tasarısı’nın, anti-demokratik unsurlar ile bazı üst rütbeleri kişilere ayrıcalık taşıyan bir nitelikte olduğunu da belirten Çakıcı, tasarıya bu şekliyle olumsuz oy vereceklerini ifade etti.

Yasa Tasarı’nın ırkçı yaklaşımların yanı sıra vatandaşlar arasında ayrımcılık yapıldığına da dikkat çeken Çakıcı, hükümetten, birçok yanlış ve ırkçı yaklaşımlar içeren bu tasarıyı geri çekmesini, aksi takdirde hükümetin hep bu utançla yaşamak zorunda kalacağını ifade etti.

“Eş ve çocuklar da cezalandırılacaktı”

Mehmet Çakıcı, Yasa Tasarısı komiteye ilk geldiğinde, araç gerecini teslim etmek, lojmanının teslim etmek zorunluluğu olan polis memurunun bunu yapmayarak suç işlemesi halinde eşi ve çocuklarının da cezalandırılmasının öngörüldüğünü, yaptıkları itiraz sonucu bu yanlıştan vazgeçildiğini kaydetti.

Komite’de zar zor, büyük kavgalar vererek bu yanlışı düzelttiklerini belirten Çakıcı son haliyle, polis memurunun suç işlemesi halinde, yalnızca kendisinin sorumlu olacağını, eş ve çocukların sorumlu tutulmayacağını kaydetti.

“KKTC Türk yurttaşı olmak”

Polis Örgütü’ne girebilmek için KKTC yurt vatandaşı olmak ibaresi olduğunu belirten Çakıcı, bunu ‘ırkçılık’ ve ‘Nazi zihniyeti’ olarak niteledi. Vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Çakıcı, Anayasa’ya göre tüm vatandaşların eşit olduğunu kaydetti.   Konuşmasında komite toplantısında yaşanan tartışmalardan da örnekler veren Çakıcı, Komite Üyesi UBP milletvekillerinin “Güney’den gelen bir Rum gelip bir vatandaşla evlenip KKTC vatandaşı olursa hak kazanabilir’ yönünde görüşler ortaya koyduklarını anlattı. Farklı kökenden vatandaşların bir zenginlik olduğunu kaydeden Çakıcı, “Eğer bu ülkede Nazi Almanya’sında olduğu gibi davranarak böyle yasalar geçireceksek, buna onay vermemiz mümkün değildir” dedi.

“Akademiden mezun olanlar”

Askeri okullardan mezun olan polislerin bugüne kadar yıldız alarak göreve başlarken, bu yasayla birlikte artık çavuş olarak başlayacaklarını belirten Çakıcı, bunun Türkiye’deki okullar ile bilim dünyasını hiçe saymak anlamına geldiğine dikkat çekti.

“Alttan gelenlerin önü tıkanıyor”

“Eski yasada bir üst dereceye çıkarken, %30 akademiden, %70’i de alttan gelirdi, yeni yasada, 9. derecede %100 çavuş bulunurken, 8. derece %60 akademiden, %40’da alttan gelecek” diyen Çakıcı, bunun Polis Yasası’nın gerekçesinde üst rütbelerde oluşan tıkanmaların önüne geçilmesi ve kadroların önünün açılması gerekçesiyle ters düştüğünü kaydetti. Çakıcı yeni uygulama ile alttan gelenlerin önünün tıkandığına vurgu yaptı.

“Polis Hizmetleri Komisyonu”

Yasa Tasarısında Polis Hizmeti Komisyonu herhangi bir polis mensubunu kamu yararına ve ehliyetsizlik olduğu durumlarda meslekten süreli olarak çıkarabilir ibaresi olduğunu belirten Çakıcı, “Ehliyetsizlik ne demek, kamu yararı ne demek’ ifadelerinin net olmadığını belirtti.

“Disiplin Kurulu”

Disiplin Kurulu üyelerinin Polis Genel Müdürü tarafından atandığını ve 6 kişilik Komisyon’un en az yarısının hukuk mezunu olması yönünde öneride bulunduklarını belitten Çakıcı, ancak bu önerinin ısrarla reddedildiğini kaydetti. Çakıcı, en azından Hukuk Bürosu ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurulması önerilerinin de dikkate alınmadığını açıkladı. Çakıcı, hukukçu kişilerin olmayacağı bir komisyondan adil yargılama beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

“Polislerin sendika kurma ve üye olma hakkı”

Yasa Tasarısı’nda polislerin sendika kurma ve sendikaya üye olmak hakları olmadığını belirten Çakıcı, “Anayasamız bunun tam tersini söylemektedir. Anayasa’ya göre, Polisler herhangi bir sendikaya üye olabilirler, ancak grev yapamazlar” ibaresi olduğunu kaydetti ve bunun da anayasaya aykırı olduğunu kaydetti.

Polis teşkilatındaki kişilerin çok özenle çalıştıklarını, kendisinin de polis çocuğu olmasından dolayı bu konuda oldukça hassas olduğunu belirten Çakıcı, işini layıkıyla yapan, özveri ile çalışan polis mensuplarına büyük saygı duymakla beraber, yanlışlıkları konuşmanın da görevi olduğunu ifade etti. Çakıcı, ayrıca yeni yasayla birlikte polis mensuplarının sporla, kültürle ilgili bile olsa dernek kurma ve bir derneğe üye olma hakları bulunmadığını da kaydetti.

“Genel Müdürlük…”

Polis Teşkilatı’ndaki Genel Müdürlük mevkilerinde büyük bir tıkanlık yaşandığını belirten Çakıcı, bu mevkiinin önünün açılması önerilerinin kabul görmediğini kaydetti ve bunun tasarının gerekçesi olan polislerin önünü açmak ibaresine de ters düştüğünü kaydetti.

Yasa Tasarısı’nın alttan gelenlerin önünü tıkarken, şu anda görevde bulunan Polis Müdürlerini koruduğunu belirten Çakıcı, bunun kişiye özel bir uygulama olduğunu kaydetti.

“Polis sivile bağlansın, “Hodri Meydan”

“Eğer polisi denetleyemiyorsak, polis içindeki uygulamalara bakamıyorsak, itfaiye alım sınavlarına şaibe karışıyorsa, bu yapının mutlaka değişmesi zorunluluğu vardır” diyen Çakıcı, Polis’in çok fazla geciktirilmeden sivile bağlanması gerektiğini söyledi. UBP’nin hükümet programında da polisin sivile bağlanması ibaresi olduğuna dikkat çeken Çakıcı, “Polisin sivile bağlanması yasayla düzenlenebilir, GKK yerine İçişleri Bakanlığı ibaresi yazılacak” şeklinde konuştu.

“TDP’den yasa önerisi”

Konuşması sırasında Polisin sivile bağlanmasıyla ilgili olarak, tüm TDP milletvekillerinin imzasıyla meclis Başkanlığına Yasa Önerisi de sunan Çakıcı, Polisin sivile bağlanması UBP’nin programında da vardır, öyleyse hodri meydan’ dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + eighteen =

TDP,  Polisin sivile bağlanması konusunda Meclis Başkanlığına yasa önerisi sundu[sharebuttonsc]