TDP Parti Meclisi 28 Aralık Tarihli Toplantı Kararları

1- Genel Sekreterliğe oybirliği ile Asım İdris seçildi.
2- Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu (TOCEK) Başkanlığına oybirliği ile İsmet Cabacaba getirildi
3- 9 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK) şu isimlerden oluştu: Ayşe Öztabay, Ercan Hoşkara, Boysan Boyra, Suphi Hüdaoğlu, Pembe Birinci, Mehmet Burhan, Sinem Görüş, Erkut Yılmabaşar, Lisani Kalkanlı.
4- TDP Parti Meclisi (PM) toplantıda ayrıca su kaynaklarının yönetimine ilişkin ilkesel kararlar üretti. Buna göre;
a-) TDP, hükümete (TC tarafından) sunulan öneriyi kabul edilemez bulmaktadır, ancak geldiğimiz noktada oluşan krizden, 2010’dan beri hükümet edenlerin sorumlu olduğuna dikkat çeker.
b-) Bugüne kadar sürdürülen müzakerelerle ilgili, meclis, siyasi partiler ve kamuoyu bilgilendirilmemiştir. Bu ciddi bir sorumsuzluktur ve bugün yaratılan krizin ana nedenlerinden biridir.
c-) TDP bugüne kadar Meclis’e, Siyasi Partilere ve kamuoyuna suyun fiyatı ve ihtiyaç duyulan miktarı ile ilgili hiçbir rakamın yansıtılmaması ve bu yönde kamuoyunun bilgilendirilmemesinin de bu krizin yaşanmasında ve zamanında çözüm bulunmamasında önemli rol oynadığını düşünmektedir.
d-) TDP, su ile ilgili yapılmış ve yapılmakta olan müzakereler konusunda meclis, siyasi partiler ve topluma açık ve şeffaf bir biçimde bilgilendirilme yapılması ve karar alma mekanizmalarına dahil edilmesini talep etmektedir. Bu, sürecin sağlıklı yönetilmesi ve su konusunda bir dayanışmanın gereğidir.
e-) TDP’ye göre su ticari bir meta olarak özel bir şirketin tekeline devredilemez.
f-) Su yönetiminin kendi kurumlarımızca yapılması, Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetmesinin bir gereği olarak algılanmalıdır. Suyun kendi kurumlarımızca yönetilmesi, hayati bir konu olan suyun makul bir fiyatla vatandaşlara ulaştırılması açısından da son derece önemlidir.
g-) Türkiye’den temin edilen su, Merkezi Yönetim tarafından Güzelyalı’da 19 Temmuz 2010 tarihli TC-KKTC arasındaki anlaşmaya uygun olarak satın alınmalıdır.
h-) Merkezi Yönetim, belirlenecek fiyatla suyu yerel su kaynakları ile birleştirerek Yerel Yönetimlere dağıtmalıdır.
i-) Suyun tüketiciye belirlenecek fiyatla dağıtılması ve tahsilatı Belediyeler veya Belediyelerin kuracağı ortak işletmeler tarafından yapılmalıdır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 5 =

TDP Parti Meclisi 28 Aralık Tarihli Toplantı  Kararları[sharebuttonsc]