TDP; Özel İzinle İlgili Ombudsman’dan Araştırma Talep Etti

TDP;  Özel İzinle İlgili Ombudsman’dan Araştırma Talep Etti

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Türkiye’den adaya gelen 13 kişilik ekibin 12 Haziran tarihinde ülkeye özel izinle sokulması ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili Yüksek Yönetim Denetçisinden (Ombudsman) araştırma talep etti. Konuyla ilgili başvuru dilekçesi TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Halil Hızal ve MYK üyesi Safiye Özaltıner tarafından Ombudsman Emine Dizdarlı’ya iletildi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Pandemi süreci içerisinde 12 Haziran 2020 tarihinde charter uçuşlar dışında seferlerin düzenlenmediği Ercan Havaalanı’na, içinde 13 kişinin olduğu özel bir uçağın geldiğini ve söz konusu kişilerin özel izinle ülkeye sokulduğunu, üstelik girişlerle ilgili Bakanlar Kurulu kararı olmadığının bizzat Başbakan ve Başbakan Yardımcısı tarafından açıklandığını anımsattı.

Söz konusu kişilerin 14 gün karantina sürecine tabii tutulmadıklarını, bu kişilere test yapılmadığını, Sağlık Bakanlığına bağlı bir ekip tarafından takiplerinin de gerçekleştirilmediğini, dolayısı ile hangi bölgelere ne koşulda ziyaret yaptıklarının bilinmediğini kaydeden Özyiğit, toplum sağlığının ciddi bir riske atıldığını kaydetti.

Özyiğit ayrıca, 15 Haziran Pazartesi günkü Meclis toplantısında Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun Ercan Havalimanı’nın kapalı olmasından dolayı görevlendirilmiş gümrük memuru olmaması nedeniyle söz konusu kişilerin gümrük kontrolüne tabii tutulmadan adaya giriş-çıkış yaptıklarını açıkladığını kaydetti. Tüm bunların yanı sıra Turizm ve Çevre Bakanı’nın, Lapta Belediyesi’ne bağlı Marina Projesi ihale süreci devam ederken, ihaleye teklif veren ve ikinci sırada bulunan konu bahis ekibin adaya girişine aracı olduğunu düzenlediği basın toplantısı ile beyan ettiğini anımsatan Özyiğit, “Yukarıda sıralanan tüm konuların alınan-alınmayan kararların ve girişimlerin yürürlükteki mevzuata uygunluklarının denetlenmesi, soruşturulması için Ombudsmana dilekçe sunduklarını ifade etti.

Özyiğit, “İçerisinde bin bir bilinmezlik ve soru işareti içeren, toplum sağlığını riske atan bu olayın halk adına takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen + thirteen =

TDP;  Özel İzinle İlgili Ombudsman’dan Araştırma Talep Etti[sharebuttonsc]