“TDP, Olayın Takipçisi Olacaktır”

“TDP, Olayın Takipçisi Olacaktır”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıslı Türklere yönelik Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen saldırıyı değerlendirdi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıslı Türklere yönelik Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak, saldırganların mutlaka cezalandırılması gerektiğini vurguladı.
Bu tür olayların geçmişte de meydana geldiğini, ancak saldırganların yakalanarak gerekli cezalara çarptırılmadıklarını belirten Özyiğit, “Sn. Nikos Anastasiades ve Rum yetkililerden beklentimiz, saldırganların yakalanarak gerekli cezalara çarptırılmalarını sağlamaktır. Aksi takdirde, bu tür olaylar yaşanmaya devam edecektir” uyarısında bulundu.

Cemal Özyiğit, TDP olarak yaşanan bu olayın hassasiyetle üzerinde duracaklarını, gerekmesi halinde hukuk dahil her platformda olayın takipçisi olacaklarını belirtti.Müzakere sürecinin yoğunlaştırıldığı ve liderlerin önümüzdeki ay 6 görüşme birden yapmayı planladıkları bir dönemde gerçekleşen bu saldırıların bir anlamda çözüm sürecini baltalamaya yönelik olduğunu da belirten Özyiğit, bu tür olaylar karşısında, çözüm ve barış güçlerinin sağduyu içerisinde işbirliği ve güçbirliğini artırması gerekliliğini kaydetti. Yaşanan olayın tüm Rum toplumuna mal edilmemesi gerektiğini de belirten Özyiğit, “Bu tür olaylar ne gerektiğinden farklı boyutlara çekilmeli, ne de küçümsenmeldir. İki toplum arasında güveni zedemeleye yönelik bu olaylardan dersler çıkarılmalı, mutlaka gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 3 =

“TDP, Olayın Takipçisi Olacaktır”[sharebuttonsc]