TDP Müdahalelerle İlgili Meclise Araştırma Önergesi Verecek

TDP Müdahalelerle İlgili Meclise Araştırma Önergesi Verecek

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan müdahalelerle ilgili olarak Meclis’e Araştırma Önergesi sunacak. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit bugün Meclis’te yaptığı konuşmada, seçim dönemi yaşanan açık ve aleni müdahalelerle ilgili TDP olarak bir araştırma önergesi sunacaklarını belirterek, isteyen milletvekillerinin bu önergeye imza atabileceğini ifade etti.

Seçimler öncesinde başlayan ve Kıbrıs Türk Halkının karar alma süreçlerini etkilemeye yönelik girişimlerin, ülke demokrasisine, siyasal varlığımıza ve halkın bunlara yönelik güvenine tamiri zor hasarlar bırakacak boyutta olduğuna vurgu yapan Özyiğit, yaşananların Kıbrıs Türk Halkının iradesine zarar verdiğini kaydetti.

TDP’nin siyasi müdahaleler olmamış gibi davranmayacağını belirten Özyiğit, bu bağlamda TDP Milletvekillerinin imzasıyla seçimlerde yaşanan aleni müdahalelerin araştırılması için gerekli süreci başlatacaklarını açıkladı.

“Olmayan Hükümetin Bütçesi De Olmaz”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ın hükümetle ilgili bir görevlendirme yapmamasının ülkede var olan kaosa kaos eklediğini vurguladı.

Yapılan uyarıları dikkate almayan Tatar’ın yasaları da hiçe saydığını belirten Özyiğit, ortada bir hükümet olmadığını, görevlendirme olmadığı için hükümet kurma sürecinin de yapılamadığını kaydederek, Cumartesi günü davet üzerine Cumhurbaşkanlığı’ndaki bütçe konulu toplantıya atıfta bulunarak, “Olmayan hükümetin bütçesi de olmaz” dedi.
Ülkede tek adamlık sisteminin kurulmasına geçit vermeyeceklerini de belirten Özyiğit, ülkede parlamenter sistemin zedelendiğini ancak yapılmasının gerekenin tek adam zihniyetinde bir yapı yerine, gerçek anlamda parlamenter sistemin yeniden tesis edilmesi olduğunu ifade etti. Özyiğit, yasalardaki sorunlar çözülerek parti devlet bütünleşmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek bir an önce hükümet kurulmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Yurttaşların büyük çoğunluğunun ekonomik anlamda zorda olduğunu, yüzlerce işyerinin kapandığını, binlerce yurttaşın evine ekmek götürmekte zorlandığını belirten Özyiğit, “Biran önce görevlendirme yapılarak hükümet kurma süreci hızlandırılmalı, bütçe de en erken zamanda hazırlanıp meclise sunulmalıdır. Başta küçük ve orta boy işletmeler ve özel sektör çalışanları olmak üzere ekonomik anlamda zorda olan vatandaşların sorunlarına çare üretilmelidir” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − eleven =

TDP Müdahalelerle İlgili Meclise Araştırma Önergesi Verecek[sharebuttonsc]