TDP, Meclise Erken Seçim Önerisi Sundu

TDP, Meclise Erken Seçim Önerisi Sundu

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine ilişkin yasa önerisini Meclis Başkanlığına sundu. TDP Milletvekilleri Hüseyin Angolemli ile Zeki Çeler’in imzalarını taşıyan öneri bugün TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit tarafından Meclis Başkan vekili Hüseyin Avkıran Alanlı’ya sunuldu. TDP’nin erken seçim önerisi seçimlerin 2 Temmuz 2017’de yapılmasını öngörüyor.
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit öneriyi sunduğu sırada yaptığı açıklamada, ülkede son dönemde her anlamda ciddi sıkıntılar olduğunu, toplumun sorunlarına çare üretilmesini beklediğini, ancak 28 Temmuz 2013 seçimlerinden sonra göreve gelen 3 hükümetin de bunu başaramadığını söyledi.

Son dönemde Meclis’in toplanamadığına dikkat çeken Özyiğit, gelinen aşamada erken seçimin artık kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Özyiğit, “Bugünkü halk iradesinin sandığa yansıması kaçınılmaz bir gerekliliktir” dedi.
TDP olarak erken seçimin artık bir gereklilik olduğu düşüncesiyle 2 Temmuz 2017 tarihinde erken seçime gidilmesi yönünde meclise bir öneri sunduklarını belirten Özyiğit, gerekli çalışmaların yapılarak erken seçime gidilmesi gerektiğini kaydetti. Özyiğit, Meclis’teki diğer 3 parti ile görüşerek bu öneriye destek isteyeceklerini de ifade etti.

Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı da öneriyi aldıktan sonra yaptığı açıklamada Meclis İçtüzüğü uyarınca gereğinin yapılacağını ifade etti.

TDP’nin erken seçim önerisi gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uzun zamandır yaşanan siyasal, ekonomik ve sosyal kaosun maksimum noktaya ulaşması ve artık içinden çıkılamayacak kısır döngü oluşturması karşısında toplumumuzdaki her bireyin günlük yaşamından, sosyal ve toplumsal yaşamına kadar muhatap kaldığı olumsuz siyasal icraatların etkilerinin artık var olan siyasal yapının çözümsüzlük arz etmesi, halk iradesinin yeniden Meclis’e yansımasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine ilişkin Karar Önerisi hazırlanmıştır.”

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 + 13 =

TDP, Meclise Erken Seçim Önerisi Sundu[sharebuttonsc]