TDP Maraş Örgüt Binası açıldı

TDP Maraş Örgüt Binası açıldı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ülke genelinde sürdürdüğü örgütlenme çalışmaları çerçevesinde Mağusa’da Namık Kemal Mahallesi Örgütünü oluşturdu, Maraş Örgüt Binası’nın açılışını yaptı. Örgüt Başkanlığına Oğuzhan Karabulut getirildi. Genel Başkan Cemal Özyiğit, İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları, Milletvekilleri, bazı Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan TDP heyeti açılış öncesinde bölgedeki kahvehanelere ziyaretler yaptı. Vatandaşların sorunlarının dinlenerek sorularına yanıtlar verilen ziyaretlerde, TDP’nin özelde Maraş, genelde ise ülkede yaşanmakta olan sorunlara bakış açısı ile çözüm önerileri aktarıldı, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

“TDP emin adımlarla ilerlemektedir”
TDP Başkanı Cemal Özyiğit gerek açılışta, gerekse de ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda büyük önem verdikleri örgütlenme çalışmalarına ülke genelinde devam ettiklerini, birçok bölgede yeni örgütler kurarken, var olanları da yeni katılımlarla güçlendirdiklerini belirtti. En önemli hedeflerinin sosyal demokrat ilkeleri iktidara taşıyarak, toplumun hak ettiği düzende yaşamasını sağlamak olduğunu belirten Özyiğit, TDP’nin temsil ettiği, temelinde insan olan evrensel sosyal demokrat düşüncenin, bu ülkeyi vatan bilen, alın terini bu ülkede akıtan kişileri sahiplendiğini söyledi.

“Maraş sorunlar yumağı”
Cemal Özyiğit, ülke genelinde yaşanan sorunların Maraş bölgesinde daha fazla yaşandığını, devletin ilgisizliğinin de bunda önemli bir etken olduğunu kaydetti. Ekonomi, işsizlik ve bet ofislerine yönelik ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Özyiğit, TDP olarak bet ofislerine yönelik Meclis’e bir yasa önerisi vereceklerini, bu yöndeki çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

“Kapalı Maraş mutlaka konuşulmalı”
Kapalı Maraş’ın BM gözetiminde açılması, buna karşılık Mağusa Limanı’nın serbest ticarete, Ercan Havaalanı’nın direkt uçuşlara açılmasının değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Özyiğit, bunun çözüm sürecinde katalizör rol oynayabileceği gibi, ekonomiye de olumlu katkıları olacağına dikkat çekti. Buradan her iki tarafın esnaf ve müteahhitlerinin yararlanacağını, işsiz gençlere de fırsat doğacağını kaydeden Özyiğit, bu çerçevede Kapalı Maraş’ın fizibilite çalışmalarının da uzlaşı ile biran önce başlatılması gerektiğini de belirtti.
İki liderin Aplıç ve Derinya Kapılarının açılması yönünde mutabakata vardığını, ancak kapıların açılmasına yönelik hazırlık sürecinin yavaş ilerlediğini belirten Özyiğit, özellikle esnafın dört gözle açılmasını beklediği kapının açılması için gerekli çalışmaların daha fazla ötelenmeden tamamlanması gerektiğini kaydetti.

“Müzakere sürecine destek”
11 Şubat ortak belgesi temelinde iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm doğrultusunda müzakereleri yürüten Akıncı ve ekibine TDP olarak güvendiklerini ve destek vermeye devam edeceklerini belirten Özyiğit, tüm tarafların kabulleneceği ve olası bir referandumda ‘evet’ diyeceği bir anlaşma metnin ortaya çıkacağına inanç belirtti. ‘Birileri gelecek, sizi gönderecek’ söyleminin büyük bir masal olduğunu da belirten Özyiğit, nitekim Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da Rum liderlerle ülkedeki kişilerin federal devletin de vatandaşları olması konusunda uzlaşıya vardığına dikkat çekti.

“Çözüm ve barış karşıtlığı”
Konuşmasında, KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın Kuzey’deki kiliselerde yılda bir kez ayın yapılması kararını değerlendiren Özyiğit, bu kararı çözüm ve barış karşıtlığı olarak niteledi. Alınan kararın, olumlu bir havada ilerleyen müzakere süreci ile yeniden yakınlaşma sürecine darbe vuracak nitelikte olduğuna vurgu yapan Özyiğit, “Toplumları yakınlaştıran, kaynaşmasını sağlayan, çözüme olumlu sinerji sağlayan bu etkinliklere engel koyan Tahsin Ertuğruloğlu’nun neye hizmet etmek istediği de apaçık ortadadır. Ancak bu düşüncede olanlar şunu bilmelidir ki, toplumun çözüm yönündeki iradesi sürmektedir ve bu tür art niyetli düşüncelerle alınan kararlar amacına hizmet edemeyecektir” ifadelerini kullandı.

-Mustafa Emiroğluları-
TDP Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları, İlçe olarak örgütlenme çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, TDP’nin Maraş bölgesinde güçlü bir örgüte sahip olduğunu söyledi. İlerleyen günlerde birçok bölgede daha örgüt kurma çalışması yaptıklarını söyleyen Emiroğluları, bir yandan yeni örgütler kurarken, diğer yandan da toplum yararına icraat yapılması adına hükümete baskı unsuru olmaya çalıştıklarını belirtti. Daha güçlü, daha demokrat ve refah seviyesi yüksek bir yaşam yaratmak adına mücadele verdiklerini ifade eden Emiroğluları, ülkede denenmemiş ve toplumun umudu konumundaki tek yapının TDP kaldığını kaydetti. Ülke genelinde yaşanmakta olan sorunların Maraş bölgesinde çok daha fazla yaşandığını, bölgeye gereken ilgi ve yatırımın yapılmadığını belirten Emiroğluları, TDP olarak yakın bir gelecekte bet ofisleri ve uyuşturucu konusunda bölgede bir panel düzenleyeceklerini de açıkladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 10 =

TDP Maraş Örgüt Binası açıldı[sharebuttonsc]