TDP; LTB VE KTHY KONULARINI BAŞBAKANLIK DENETLEME KURULU GÜNDEMİNE GETİRDİ

ÇAKICI; “LTB VE KTHY KONUSUNDA YASADIŞILIKVAR. BAŞBAKANLIK DENETLEME KURULU’NU GÖREVE DAVET EDERİZ”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın “yasalara aykırı” borçlandığını belirterek, Başbakanlık Denetleme Kurulu’na (BBDK) başvuruda bulundu. TDP, ayrıca Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı (KTHY) “batıran ve 100 milyon TL’den fazla borç bırakan sorumluların bulunarak gerekli yasal işlemin başlatılması için” de Başbakanlık Denetleme Kurulu’na başvuru yaptı.

Mehmet Çakıcı başkanlığındaki TDP heyeti, bugün öğle saatlerinde Başbakanlığa giderek, söz konusu iki konu hakkındaki dosyaları Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun 3 üyesine sundu.

LTB’DE “YASA DIŞI BORÇLANMA”

Mehmet Çakıcı, burada yaptığı açıklamada LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın belediyenin 54 milyon TL olan reel bütçesinin yüzde 20’sinden fazla olan 22 milyon TL borçlandığını, bunu yapmakla yasaları ihlal ettiğini söyledi.

Borçlanmanın işadamı Mehmet Çangar’dan 10 milyon Sterlin olarak yapıldığını, bunu konuştuğu Çangar’ın da teyit ettiğini söyleyen Çakıcı, “belediyenin devlete vergi borcu, 12 milyon İhtiyat Sandığı ödemesi ve 3 milyon Sosyal Sigorta borcu bulunduğu bir dönemde, sırf seçim kazanmak için yasadışı borçlandırılmasının” kabul edilemeyeceğini kaydetti.

“KTHY’Yİ ZARAR ETTİRENLER HAKKINDA DA YASAL İŞLEM BAŞLATILMALI”

Mehmet Çakıcı, ikinci başvurunun KTHY konusunda ve “birinci başvuruyla bağlantılı olarak” yapıldığını anlatarak, “2005’te sıfır borçla devralınan kurumu 5 yılda 100 milyon TL’den fazla zarar ettirenlerin” tespit edilerek haklarında yasal işlem başlatılması gerektiğini söyledi.

Çakıcı, LTB’ye borç temin edilirken, aynı paranın KTHY’ye verilmesi halinde bir yıl içinde şirketin kara geçmesinin söz konusu olduğu görüşünü ortaya koyarak, bunun yapılmamasını eleştirdi.

“BBDK’DAN DOĞRU KARAR ÇIKACAĞINA İNANMIYORUZ”

Mehmet Çakıcı, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun “TDP’nin icadı” olduğunu, ancak kendilerinin murat ettiğinin özerk bir kurul iken bugün gördükleri şeklin “başbakanın talimatıyla iş yapan” bir yapı olduğunu ve buradan doğru karar çıkacağına inanmadığını söyledi.

SAYIŞTAY VE SAVCILIĞA DA BAŞVURU YAPILACAK

Çakıcı, yine de Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun raporlarını beklediklerini, ancak konuyu Sayıştay Başkanlığı ile Savcılığın da gündemine getireceklerini, bu konuda gerekli girişim ve başvuruların önümüzdeki günlerde yapılacağını belirtti.

SOYKUT: “ATAMALAR SİYASİ OLSA DA, ARAŞTIRMALAR MEVZUATA UYGUN”

Başbakanlık Denetleme Kurulu üyesi Mehmet Soykut ise dosyaları aldıktan sonra yaptığı konuşmada, Başbakan İrsen Küçük ile başvuruları görüşeceklerini ve onun vereceği talimatlar çerçevesinde soruşturmayı başlatacaklarını söyledi.

Soykut, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bir başkan 4 üyeden oluştuğunu, seçim yasakları nedeniyle başkan ve bir üyenin henüz atanmadığını, seçim yasaklarından sonra gerekli atamanın yapılacağını belirtti.

Mehmet Soykut, atamaların siyasi olmasına karşın, araştırma ve soruşturmaların yasa ve mevzuata uygun olacağı için hazırlayacakları raporlarda siyasi yaklaşımlar bulunmayacağı konusunda herkese garanti vermek istediğini söyledi.

BBDK’NIN OLUŞUMU

Başbakanlık Denetleme Kurulu biri başkan 5 üyeden oluşuyor. Seçim yasakları nedeniyle bugüne kadar sadece 3 üye ataması yapıldı. Ataması yapılan üyeler Mehmet Soykut, Meftun Orkun ile Firuz Emirtaneoğlu…

 

TDP Basın Bürosu

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × 3 =

TDP; LTB VE KTHY KONULARINI BAŞBAKANLIK DENETLEME KURULU GÜNDEMİNE GETİRDİ[sharebuttonsc]