TDP, LTB Başkanı Bulutoğluları ve KTHY konusundaki iddialarını başsavcılığın da gündemine taşıdı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Kıbrıs Türk Havayolları konusundaki iddialarını, Başbakanlık Denetleme Kurulu ve Sayıştay Başkanlığı’ndan sonra bugün de Başsavcılığın gündemine taşıdı.

Bulutoğluları’nın “yasalara aykırı” borçlandığını belirten TDP, Başsavcılığa başvuruda bulundu.

TDP, ayrıca Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı (KTHY) “batıran ve 100 milyon TL’den fazla borç bırakan sorumluların bulunarak gerekli yasal işlemin başlatılması için” de başvuru yaptı.

Mehmet Çakıcı başkanlığındaki TDP heyeti bu sabah Başsavcılığa giderek, söz konusu iki konu hakkındaki dosyaları Başsavcı Aşkan İlgen’e sundu.

 

-ÇAKICI-

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, dosyaları sunduktan sonra yaptığı açıklamada Cemal Bulutoğluları’nın belediyenin reel bütçesinin yüzde 20’si kadar borçlanma hakkına sahip olduğu halde, sadece bir iş adamından 10 milyon Sterlin borç aldığını savunarak, bunu yapmakla yasaları ihlal ettiği iddiasını yineledi.

Mehmet Çakıcı, KTHY konusundaki başvurunun da “2005’te sıfır borçla devralınan kurumu 5 yılda 100 milyon TL’den fazla zarar ettirenlerin” tespit edilerek haklarında yasal işlem başlatılması için yapıldığını yineledi ve her iki konuda Başsavcılığı ve diğer ilgilileri göreve davet etti

ŞÜKRÜ CANKAYA

Sayıştay Başkan Vekili Şükrü Cankaya da, Sayıştaylığın Meclis adına denetim yapan Anayasal bir kurum olduğuna dikkat çekerek, kendilerine gelen her ihbarı değerlendirdikleri gibi, TDP’nin ihbarlarını da değerlendirip neticelendireceklerini ifade etti.

LTB’yle ilgili konuları değerlendirip neticeleri Meclise göndereceklerini söyleyen Cankaya, KTHY’nin zaten kendi plan ve programları dahilinde olduğunu, her iki konu hakkındaki gerekli prosedürlerin belirlenecek plan program çerçevesinde uygulanacağını söyledi.

TDP Basın Bürosu

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − ten =

TDP, LTB Başkanı Bulutoğluları ve KTHY konusundaki iddialarını başsavcılığın da gündemine taşıdı[sharebuttonsc]