TDP Lefke İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı

TDP Lefke İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefke İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı. Açılış, Divanın oluşumu, saygı duruşu, Genel Sekreter Cemal Varoğlu’nun konuşması ile devam eden kongrede, faaliyet ve mali rapor oybirliği ile onaylandı. Kongre, seçimler bölümünün ardından, dilek ve temenniler ile sona erdi. TDP Lefke İlçe Başkanlığına Salih Karagözlü seçilirken, İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Hasan Özadalı, Dervişe Karagözlü, Mehmet Alpun, Hakkı Aksöğüt, Zafer Erartam, Fatma Erhalk, Örs Gazitepe, Arif Kızılgök, Disiplin Kurulu: Yılbay Sıdal, Funda Doruk, Ahmet Özadalı.

-Cemal Varoğlu-
TDP Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, konuşmasına yeni seçilecek başkan ve yönetime başarılar, bugüne kadar görev alan kişilere de teşekkür ederek başladı. Adanın en güzel yerlerinden biri olan Lefke ve bölgesinin yıllarca kendi kaderine terk edildiğini anımsatarak, üreten, gelişen, karakterini koruyan, huzurlu ve refah içerisinde bir Lefke öngördüklerini vurgulayan Varoğlu, bölgenin, hem doğal kaynakları, hem de çalışkan insanlarının yaşam biçimi ile tüm Kıbrıs’a model olacak potansiyele sahip olduğunu söyledi.

LAÜ’nün bölgeye ekonomik anlamda canlılık getirdiğini, diğer yandan düzensiz ve plansız yapılaşmanın risk taşıdığını belirten Varoğlu, planlı ve sürdürülebilir bir kalkınma için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

“Tüm çabamız Toplumun geleceği için…”
Demokrasi, insan hakları, eşitlik ve adalet olgularının kendileri açısından vazgeçilmez olduğunu, ister muhalefet isterse hükümette olsun bunları sonuna kadar savunmaya devam edeceklerini belirten Varoğlu, toplumun beklentilerini karşılamak adına canla başla çalıştıklarını ifade etti ve “Tüm çaba ve uğraşımız topluma daha iyi bir gelecek yaratmak içindir” dedi. .

TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin yansımalarının olumsuz olduğunu, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşların bu krizden daha fazla etkilendiğini belirten Varoğlu, bu çerçevede hükümet olarak belirli tedbirler aldıklarını, son olarak elektrik zammının ertelendiğini kaydetti. TDP Ekonomi Komitesi’nin de konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Varoğlu, ortaya çıkan sonuçların en kısa sürede hükümet ortakları ile paylaşılacağını ifade etti.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen TDP Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, parti olarak en temel motivasyonlarından birinin bu sorunu çözülmesine yönelik olduğunu belirtti. Geçici danışman Lute’un Kıbrıs konusu ile ilgili raporunu sunmasının ardından yeni bir sürecin başlayabileceğini belirten Varoğlu, TDP olarak Federal temelde bir çözüm için her türlü katkıyı yapmakta kararlı olduklarını kaydetti. Kıbrıs Sorunu ile ilgili yapılan görüşmelerde Kıbrıslı Türk tarafının devre dışı kalmasının kabul edilemeyeceğini de belirten Varoğlu, Kıbrıs Türk liderliği ile Kıbrıs Türk tarafının mutlaka özne olmaya devam edeceklerini, bunun tersinin çok ciddi ve geri dönülemez zararları da beraberinde getirebileceğini kaydetti.

-Salih Karagözlü-
TDP Lefke İlçe Başkanlığına seçilen Salih Karagözlü ise bu göreve getirilmesine destek veren tüm kişilere teşekkür etti. Karagözlü, gerek toplumun yapısal sorunları, gerekse Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ekibiyle birlikte ciddi bir çalışma yapma kararlılığında olduklarını belirtti.

Ülkenin en önemli ve güzide bölgelerinin başında gelen Lefke ve bölgesi ekonomik anlamda kalkınırken, tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması gerektiğinin bilincinde olduklarını belirten Karagözlü, “Potansiyelini tarihsel zenginliğinden, havasından, denizinden ve toprağından alan bölgenin akılcı ve sürdürülebilir kalkınma politikasına sahip olması, olmazsa olmazımızdır” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + three =

TDP Lefke İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı[sharebuttonsc]