TDP: “Kıbrıs’ta çözüm çabaları kararlılıkla sürdürülmelidir”

TDP: “Kıbrıs’ta çözüm çabaları kararlılıkla sürdürülmelidir”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ilgili tüm taraflara Kıbrıs’ta çözüm çabalarını, cesaret ve kararlılıkla sürdürme çağrısında bulundu. Kıbrıs konusunda gelinen son aşama ile Mont Pelerin zirvesinden çıkan sonucun değerlendirildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

“Öncelikle belirtmek isteriz ki, Mont Pelerin zirvesinde ortaya çıkan sonuç beklentilerimizi karşılamamış olsa da, bu durum görüşmelerin sonlandırılması olarak algılanmamalıdır. 50 yıllık çıkmazın bir gecede çözülmesini beklemek gibi, koca bir müzakere süreci ve emeğin bir gecede heba olmasını beklemek de büyük bir hata olacaktır.

Toplum liderleri Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiades arasında sürdürülmekte olan müzakerelerde çok ciddi ilerlemelerin kaydedildiği ortadadır. Gelinen aşamada yapılması gereken, sağlanan ilerlemeler temelinde, uzlaşı sağlanamayan noktalara daha çok odaklanmak ve sıkıntı yaşanan noktalarda çıkış yollarını aramaktır. Tüm taraflarla yapılacak istişareler sonrasında bulunacak ve ortak akılla belirlenecek yeni yol haritası çerçevesinde ilerlemek zorundayız.

Bu dönemde ihtiyaç duyulan unsur, karşılıklı suçlamalar değil, karşılıklı anlayışların geliştirilerek, yapıcı bir diyalogla sürecin ileriye taşınmasıdır. Liderlere ve ekiplerine düşen görev de çözüm yönündeki uğraşlarına artan bir kararlılıkla devam etmeleridir. Her iki liderin de kendi toplumlarının geleceğini etkileyecek bu süreçte, ne kadar zorluk yaşasalar bile, o sorumluluğu sırtlarından atmayacak karakterlere sahip olduğunu inancındayız. Burada bizlere düşen görev de bu zor anlarda onlara daha da cesaret vermektir. Kıbrıs’ın kaderi bir çözümdür ve umudu yitirmeden daha da kenetlenmenin zamanıdır.

Her olumsuz gelişmede, belirli kesimlerin başka seçenekleri öne çıkarma gayretleri de manidardır. Çözümsüzlüğü çözüm gören, mevcut statükonun devamını arzulayan bu kesimlerin beklentilerinin, toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri ile örtüşmediğinin de farkındayız. Bu noktada hatırlatmak isteriz ki, çözümün parametreleri 11 Şubat ortak belgesinde belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslararası tek kimliği içeren federasyondur.

TDP olarak bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonraki dönemde de bu temeller üzerine bir sonuca ulaşmak için var gücümüzle çalışacağımızı yeniden vurgulamak isteriz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − 4 =

TDP: “Kıbrıs’ta çözüm çabaları kararlılıkla sürdürülmelidir”[sharebuttonsc]