TDP ile DISY Çözüm Sürecine Güçlü Destek Belirtti

TDP ile DISY Çözüm Sürecine Güçlü Destek Belirtti

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokratik Seferberlik Partisi (DISY), iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm yönünde yoğun bir çalışma yürüten toplum liderleri ile müzakere sürecine güçlü destek belirtti. Her iki liderin çabalarına, çalışmalarına destek vermeye devam edileceği vurgulanırken, bu çabaların olumlu sonuçlanarak ortak vatanın yeniden birleştirilmesi adına verilmekte olan mücadelenin kararlılıkla süreceği vurgulandı.

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Milletvekili Zeki Çeler, MYK üyesi Dışilişkiler Sekreteri Pembe Birinci ile Parti Meclisi üyesi Safiye Özaltıner’den oluşan TDP heyeti, Averof Neofitu Başkanlığındaki DISY heyeti ile görüştü. DISY Genel Merkezi’nde saat 10.00’da başlayan görüşme yaklaşık birbuçuk saat sürdü. Görüşmede, Kıbrıs Sorunu’nda gelinen son aşama ve iki partinin yapmayı planladığı ortak çalışmalar değerlendirildi. Görüşmenin ardından basına ortak açıklama yapıldı.

Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen son aşamayı değerlendiren TDP ile DISY’nin, oldukça yararlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiği belirtilen ortak açıklamada, “her iki parti Kıbrıs’ta kalıcı, adil ve yaşayabilir bir çözümün bulunmasına güçlü destek vermeye devam edecektir” denildi. Müzakere sürecinin yoğunlaştığı bir dönemde sürece destek vermek adına sıkı bir çalışma temposu içine girilmesinin önemine dikkat çekilen açıklamada, uzun yıllardır süren sorunun gelecek nesillere miras kalmaması için çok daha fazla, çok daha sık bir çalışma temposu içine girilmesi konusunda güçlü bir mutabakata varıldığı belirtildi. Bugüne kadar yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştiren ve bu süreçte çok ciddi bir efor ve çaba sarfeden toplum liderlerinin şu an New York’ta oldukları anımsatılan açıklamada, her iki liderin de çabalarına, çalışmalarına destek vermeye devam edileceği, bu çabaların olumlu sonuçlanarak ortak vatanın yeniden birleştirilmesi adına kararlı mücadelenin süreceği vurgulandı.
Bulunacak çözümün ada üzerinde yaşayan tüm kesimlerin Avrupalı bir geleceğe, refah dolu bir ülkeye taşınması adına ortak mücadelenin devam edeceği yeniden teyit edildi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten − 2 =

TDP ile DISY Çözüm Sürecine Güçlü Destek Belirtti[sharebuttonsc]