TDP ile DİSİ ortak festival düzenleyecek

TDP’den verilen bilgiye göre, partiler önümüzdeki günlerde ortak bir komite oluşturarak, prensipte düzenlenme kararı alınan festivale yönelik çalışma başlatacak.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyeti, önceki gün, Averof Neofitu başkanlığındaki DİSİ heyeti ile görüştü.

Güney Lefkoşa’da Filoxenia Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, TDP’den Girne Milletvekili Zeki Çeler, Parti Meclisi üyesi Ercan Hoşkara, MYK üyesi Mehmet Burhan ile TDP Gençlik Örgütü Dışilişkiler Sekreteri Armağan Aktan da hazır bulundu.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Annan Planı’na “Evet” diyen ve bugün de çözüm yönünde mücadele veren bir parti olan DİSİ ile oldukça yararlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Özyiğit, TDP ile DİSİ ve TDP Gençlik Örgütü ile DİSİ Gençlik Örgütü NEDİSİ arasında başlatılan işbirliği çalışmalarını ileriye taşımak amacında olduklarını belirterek, toplantıda ağırlıklı olarak bunların üzerinde durduklarını ve bu yönde yoğun bir çalışma yürüttüklerini anlattı.

Yaz dönemi boyunca ve özellikle yılsonuna kadar çeşitli ortak etkinlikler düzenleme çalışması yaptıklarını belirten Özyiğit, amaçlarının; iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüme giden sürece katkı koymak olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu makama seçilmesinin ardından Kıbrıs’ta yeni bir dönem başladığını, bu yeni ve olumlu dönemin müzakere masasına da yansıdığını ve kısa dönemde olumlu ilerlemeler kaydedildiğini belirten Özyiğit, “Bu olumlu gelişmeler, geleceğe birlikte yürünmesi konusunda umut olmuştur” dedi.

Çözüm yolunda liderlerin uzlaşıları kadar her iki taraftaki çözüm ve barış güçlerinin sürece katkı koymalarının da önemine vurgu yapan Özyiğit, çözüme ve barışa inanan siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ve güç birliği yapması gerektiğini kaydetti.

DİSİ’nin işbirliği ve çözüme yönelik izlediği olumlu tutumun önemine dikkat çeken Özyiğit, her iki tarafta da olası çözümü engellemek ve mevcut statükoyu sürdürmek için harekete geçen kesimler olduğunu savundu ve “Bu kesimlerin çığırtkanlıkları ile sürece takoz koymalarına asla izin vermemeliyiz ve vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Özyiğit, “amacımız ve mücadelemiz; bölünmüş adamızın yeniden birleştirilmesi ve gençlerimiz ve çocuklarımız başta olmak üzere, tüm Kıbrıslıların geleceğe birlikte uzanmasını sağlamaktır” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nine + fourteen =

TDP ile DİSİ ortak festival düzenleyecek[sharebuttonsc]