TDP ile DİSİ Ortak Festival Düzenledi

TDP ile DİSİ Ortak Festival Düzenledi

TDP İLE DİSİ’DEN “UNITE CYPRUS” FESTİVALİ

ÖZYİĞİT İLE NEOFİTU, ARA BÖLGESİ BOYANMAMIŞ KIBRIS HARİTASINI BOYARAK, KIBRIS’I BİRLEŞTİRDİ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) adanın yeniden birleştirilmesi ve barış vizyonuna yönelik güçlü bir mesaj vermek amacıyla bugün Lefkoşa’da iki toplumlu kültür festivali düzenledi. “Unite Cyprus” isimli festival eş zamanlı olarak Ledra Caddesi, Lokmacı Kapıcı ve Büyük Han yanındaki meydanda gerçekleştirildi. Müzik, kültürel olaylar, sergiler ve el sanatlarının yer aldığı festivalin açılışı, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitu tarafından saat 10:30’da yapıldı.

Özyiğit ile Neofitu, etkinliğin açılışında, adanın yeniden birleştirilmesi isteklerini ortaya koymak için, 2 tuval üzerinde bulunan Kıbrıs adası resmindeki ara bölgeyi boyadı. Siyasi parti liderleri tuvale, Türkçe ve Rumca “adayı birleştirebiliriz” yazdı. Tuvaller, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasides’e verilecek. Özyiğit, tuvallerin boyanmasının ardından yaptığı kısa açıklamada, “Boyayarak birleştirdiğimiz ortak vatan Kıbrıs’ı, onların da birleştirmesi için Anastasiadis ve Akıncı’ya vereceğiz” dedi.

Etkinliğin ikinci ayağı Güney Lefkoşa’da Ledra Caddesi üzerinde, üçüncü ve son bölümü de Büyük Han civarında gerçekleştirildi. Her iki tarafta yer alan etkinlikte, Maronit Korusu ve İki Toplumlu Koro şarkılar söyledi. İki Toplumlu Müzik ve Dans Grubu ile İki Toplumlu Folklor Grubu gösteri sahneledi. Etkinlikte Kıbrıslı ressam, fotoğrafçı ve seramikçilerin eserleri de sergilendi. Bölgedeki vatandaşlarla da sohbet eden Özyiğit ile Neofitu, Büyük Han’da birlikte kahve içti. Etkinlik süresince Özyiğit’e eşlik eden LTB Başkanı Mehmet Harmancı da onlara katıldı.

ÖZYİĞİT: “GELİNİZ, BÖLÜNMÜŞ ADAMIZI YENİDEN BİRLEŞTİREREK, BÖLGEMİZE ÖRNEK OLACAK BARIŞ, DOSTLUK VE GÜZELLİKLERİN SİMGESİ YAPALIM”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs adasının yeniden birleştirilmesi için Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlara çözüm için “kararlılık” gösterme çağrısında bulundu. Özyiğit, “Hangi din, dil ve etnik kökene mensup olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları, geliniz, bölünmüş adamızı yeniden birleştirerek, bölgemize örnek olacak barış, dostluk ve güzelliklerin simgesi yapalım” dedi. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hem Ledra Caddesi, hem de Büyük Han yanındaki meydanda yaptığı her iki konuşmada da, adanın yeniden birleştirilmesi çağrısını yeniledi. Özyiğit, “Hep birlikte irademizi ortaya koyalım, kararlılık ve samimiyetimizden asla ödün vermeyelim ve Akdeniz’in benzersiz güzellikteki bu adasını yeniden birleştirelim” dedi.
Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların, “ hangi dil, din ve etnik kökene bağlı olursa olsun Kıbrıslı” olduğunu belirten Özyiğit, “Yıllarca bir arada, sorunsuz, huzur içerisinde yaşamayı başarmış olan bu toprakların insanları, dışarıdan yapılan müdahaleler ile bölündü. Bu topraklarda acıyı da, gözyaşını da, hüznü de birlikte yaşadık” dedi.

Kapıların açılmasıyla Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların birbirini yakından tanıma, anlama, empati kurabilme ve yakınlaşma fırsatı bulduğunu kaydeden Özyiğit, bulunacak çözümle birlikte “beyinlerdeki sınırların” da kalkması gerektiğini ifade etti. Özyiğit, bugün etkinliği düzenleyen siyasi kurumların, 2004’te çözüm planının halka sunulduğu referandumda, “ortak vatanımızın yeniden birleşmesi için evet diyen siyasi” yapılar olduğuna dikkat çekti.

2014’te Derviş Eroğlu ile Nikos Anastasiadis arasında imzalanan ve bir çözüm planının çerçevesini belirleyen 7 maddelik ortak açıklama ışığında, “beklenen ilerlemelerin” kaydedilemediğini belirten Özyiğit, “Mustafa Akıncı’nın göreve gelmesiyle birlikte, hem adadaki, hem de müzakerelerdeki olumsuz atmosfer dağıldı ve çözüm umutları hızla yükseldi. Müzakerelerde kısa sürede olumlu ilerlemeler sağlandı. Özlü konuların görüşülmesine devam ediliyor” dedi.

NEOFİTU: “DÜŞÜNCELERDEKİ BÖLÜNMÜŞLÜĞÜN KALDIRILMASINA YARDIMCI OLMA”

DİSİ Başkanı Averof Neofitu da, yapılan etkinliklerle “insanlarımızın düşüncelerinde var olan bölünmüşlüğün” kaldırılmasına yardımcı olmayı umut ettiklerini söyledi. Neofitu, “Mümkün olabilecek en iyi çözüme ulaşsak dahi, her iki toplumun bulunan çözüme inanması gerek. Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların işbirliği yapmayı öğrenmesi ve birbirlerine güvenmesi gerek” dedi.
TDP ve DİSİ’nin yakın ve faydalı bir ilişki geliştirdiğini kaydeden Neofitu,”Bizi birleştiren, Avrupa Birliği altına Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve Kıbrıslıların refahının artmasını içeren vizyonumuzdur” dedi. Etkinliği düzenleyerek, Kıbrıs’ın kültürel zenginliğini, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Maronit, Ermenileri ve Latinlerin ortak mirasını, benzerliklerini ve farklılıklarını göstermek istediklerini belirten Neofitu, bugün güçlü bir mesaj ilettiklerine inandıklarını kaydetti.

DİSİ’nin kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunması konusunda kararlı olduğunu ve Anastasiadis ile Akıncı’ya çözüm sürecinde desteklerinin tam olduğunu belirten Neofitu, adada kalıcı ve işlevsel bir çözüm bulunması yönünde gelecek nesillere karşı sorumlulukları bulunduğunu kaydetti.

Liderlerin Kıbrıs sorununun en zor konularını görüşmekte olduğuna işaret eden Neofitu, “Bunu rekabetçi bir oyun olarak görmemeliyiz. Birinin kazanırken diğerinin kaybettiği bir oyun gibi. Hayatımızın en önemli oyununu kazanmak gelin tek bir ekip gibi çalışalım” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 1 =

TDP ile DİSİ Ortak Festival Düzenledi[sharebuttonsc]