TDP: “Hükümet DAÜ için verdiği sözü tutmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) demokratik, özerk, şeffaf ve hesapverebilir bir devlet üniversitesi haline gelmesi gerektiğini, bunun için de Meclis Komitesi’nde görüşülmekte olan DAÜ ile ilgili Yasa Tasarısı’nın biran önce yasalaşması gerektiğini vurguladı.

Özellikle hükümet ortağı CTP’nin bu konuda topluma yıllardır sözü bulunduğunu, geçmiş hükümet döneminde vaat edilen ancak yerine getirilmeyen yasa sözünün CTP-UBP hükümetinde de tekrarlandığını belirten Özyiğit, “Hükümet yasa konusunda üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmelidir” dedi.

Son yıllarda tartışmalar, keyfi uygulamalar ve sorunlarla anılan DAÜ’nün bu durumdan kurtulması gerektiğini, bunun için de yasayla birlikte ilgili tüm kesimlerin ortaklaşa üreteceği bir planlamanın şart olduğunu dile getiren Özyiğit, DAÜ’nün öğrenci yetiştirmenin yanısıra, ülkenin amiral gemisi rolünde olarak, ekonomik, sosyal, çevresel ve siyasal alanda da yön gösterici olması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) üyelerinin değiştirilmesi yönünde karar ürettiğini de belirten Özyiğit, “Eğer hükümet yasanın 1-2 ay içinde geçmesi konusunda samimi ise ve yeni yasaya göre yeniden atama yapılacağını bile bile niye 2 aylık bir dönem için atamalar konusunda çalışma yapmaktadır. Rektörlük seçimi için 1 yıldır yeni yasayı bekleyin diyenler, VYK atamaları için niye yasanın geçmesini beklememektedir. Bu durum bizi endişelendirmektedir. Yeni atamalar yapılsa bile yasanın gündemden düşmemesi ve DAÜ’nün birilerinin siyasi emellerine yönelik meze yapılmasını önlemek için tedbir alınmalıdır. Bu konuda tüm yetkililere sorumluluk düşmektedir” ifadelerini kullandı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları ile Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyeleri Mehmet Burhan ile Erkut Yılmabaşar’dan oluşan TDP heyeti dün DAÜ Rektör Vekili Necdet Osam ile DAÜ’de örgütlü DAÜ Sen, DAÜ Bir Sen ve DAÜ Per Sen Başkan ve yetkililerini ziyaret ederek bilgi aldı, görüş alışverişinde bulundu.

“Tüm kesimler yasasının biran önce geçmesinden yana”
TDP Genel Başkanı Özyiğit yaptıkları ziyaretlerde Rektör Vekili ve örgütlü sendikalar dahil, tüm kesimlerin DAÜ Yasası’nın biran önce Meclis’ten geçmesi konusunda hemfikir olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, bu konuda hükümetin zamana oynamayarak üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Yasa Tasarısı’nın yasalaşma sürecinde ilgili kesimlerin de görüşünün mutlaka alınmasının önemine dikkat çeken Özyiğit, hükümetin bu konuda üzerine düşeni yapmadığını, maddeler görüşüldükten sonra ilgili örgüt ve yetkili kişilerin görüşlerine başvurulduğunu öğrendiklerini, bunun da doğru olmadığını ifade etti.

“Vekaleten Rektörlük süreci daha fazla uzatılmamalı”
DAÜ’de vekaleten rektörlük sürecinin daha fazla uzatılmasının doğru olmadığını, ancak yasa geçmeden rektörlük seçimi yapılması halinde de, DAÜ’de geçmişte yaşanan sorunların yine yaşanacağı uyarısında bulunan Özyiğit, VYK’nın da mutlaka çoğulcu bir yapıda olması, siyasete göre şekillenmemesi gerektiğini ifade etti.

“Büyük rant var”
DAÜ’de büyük bir rant olduğunu, yaşanan tartışmalar ile sorunların büyük bölümünün de bunun üzerinden şekillendiğine dikkat çeken Özyiğit, özellikle yurtlar konusunda ciddi iddiaların olduğunu belirtti.

Yurt ve inşaat izinleri konusunda onayların ortak akılla değil, belirli odaklar tarafından alındığı yönünde görüşler olduğunu belirten Özyiğit, “Geçmişten gelen yanlışlar devam ettirilmemeli, gerekirse iptal edilmelidir. DAÜ’de yatırım yapılırken, özellikle bölgedeki esnaf ile küçük ve orta boy işletmeler göz ardı edilmemeli, gelecekleri tıkanmamalıdır” dedi.

DAÜ’de bir süreden beridir gündemde olan AVM konusunda da görüşlerinin net olduğunu belirten Özyiğit, sözkonusu anlaşmanın gerekirse masraflar da ödenerek iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

“DAÜ doğru rotada gitmeli”

DAÜ’de halen 4 tane yurt inşaatının devam ettiğini, bunların izninden onayına kadar sorunlar yaşandığını belirten Özyiğit, “DAÜ Kampüs Master Planı ve gelecek planlamasının olmadığı bir yerde bu tür kararların ve icraatların olması doğru değildir” dedi. Master plan ve planlamanın olmadığı bir yerde nerede ne yapılacağına karar verme yetkisinin de rektör ve VYK’ya kaldığını belirten Özyiğit, “planlama şart” dedi.

“DAÜ doğru rotada gitmeli,  kendi içinde de doğru organize edilmelidir” diyen Özyiğit, haksızlık ve adaletsizliklerin önlenmesi, var olan rantın da kişiler ve belirli gruplar için değil, üniversite ve toplum yararına değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Taşeronluk ve Part-time hizmet alımı uygulamalarında ciddi sıkıntı”
TDP Genel Başkanı Özyiğit, DAÜ’de taşeronluk sisteminin de amacından saptırıldığını ve bu konuda çok ciddi sorunların yaşandığını kaydetti. DAÜ’de yaklaşık 250 tane taşeron çalışan olduğunu, emekli olan ve işten ayrılan kişilerin yerinin de siyasi rant uğruna taşeronla doldurulduğunu belirten Özyiğit, çalışanlara büyük zarar veren bu sistemin mutlaka değişmesi gerektiğini kaydetti.

DAÜ’de part-time çalışanların sayısının full-time çalışanların sayısına ulaştığını vurgulayan Özyiğit, Part-time çalışanların çalışma saatleri, aldıkları maaş, Toplu İş Sözleşmesi kapsamına dahil edilmeme gibi ciddi sorunları olduğunu belirterek,  çalışanların ezilmesine şiddetle karşı olduklarını, bu mağduriyetin de giderilmesi için gerekli adımların ivedi olarak atılması gerektiğini söyledi.

“DAİ – DAK unutulmamalı”
Tüm sendikaların DAİ ile DAK’ın devrinin yanlış olduğunu vurguladıklarını anımsatan Özyiğit, “Doğa ile yapılan sözleşmenin süresi 1 yıl sonra bitecektir. Meclis araştırma raporu da dikkate alınarak, DAİ-DAK olaylarında sorumlu olan yöneticilerden hesap sorulmalı, DAİ-DAK konusunda da adım atılmalı ve bu kurumlar geri kazandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − 11 =

TDP: “Hükümet DAÜ için verdiği sözü tutmalı”[sharebuttonsc]