TDP heyeti Kırıkkale köyünü ziyaret etti

TDP heyeti Kırıkkale köyünü ziyaret etti

Özyiğit: “Hükümet Üreticileri Perişan Etti”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, son dönemde görev yapan hükümetlerin tarım politikasının üreticiyi perişan ettiğini vurguladı. Ekim döneminin ortasına gelinmesine rağmen parasını alamayan üreticinin tarlaya inmekte zorluk çektiğini, ekim yapanların ise borçlanmak zorunda kaldığını belirten Özyiğit, aylar öncesinde yapılması gereken ödemelerin yapılmadığını, yetkili makamların ise halen ‘ödeme için çalışma yapılıyor’ şekilde açıklama yaptıklarını kaydetti.

Hayvancı, çiftçi, narenciyecinin ödeme beklediğini ancak kaynak yok gerekçesiyle ödenmediğini belirten Özyiğit, “Üreticiler artık mazeret değil, ödeme bekliyor” dedi.

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Özmen Birinci ile İlçe Yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyet Kırıkkale köyünü ziyaret etti. Bölge halkının sorunlarının dinlendiği ziyarette, TDP’nin çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı, sorulara yanıtlar verildi.

“Köprü büyük tehlike”

Dilekkaya-Kırıkkale arasındaki köprünün yıkılmaya başladığını, hergün yüzlerce aracın kullandığı köprünün her an tamamen yıkılabileceğini belirten Özyiğit, yapılan onca uyarı ve şikayete rağmen sorunun çözülmemesinin kabul edilebilir hiçbir gerekçesi olmadığını kaydetti.  Sorunun aylardır çözülmemesinin yetkili makamların bölge halkına ve insan sağlığına bakış açısının göstergesi olduğunu belirten Özyiğit, acı bir olay yaşanmadan sorunun ivedi olarak giderilmesi yönünde yetkililere çağrıda bulundu.

“Üretici perişan edildi”

Ülke genelinde üreticilerin yaşadıkları sıkıntıların mesarya köylerinde de ciddi şekilde görüldüğünü belirten Özyiğit, devletten 60 milyona yakın alacağı bulunan üreticilerin büyük mağduriyet yaşadığını vurguladı.  Sorunların ortada olduğunu, ancak hükümetin somut adım atmadığını belirten Özyiğit, “Tarım Bakanlığı yetkilileri halen çalışma yaptıklarından bahsetmektedirler. Siz aylar öncesinden yapmanız gereken 14 milyon 400 bin TL’lik doğrudan gelir desteği, 4 milyon 500 bin TL mazot desteği ile 38 milyon TL’lik ürün bedellerini halen ödemeyeceksiniz. Ekim dönemi gelmesine rağmen çiftçinin ekim yapmasının önüne engel koyacaksınız, sonra da halen çalışma yapıldığından bahsedeceksiniz. Bu resmen üreticilerle dalga geçmektir” ifadelerini kullandı.

“Meclise önerge sunduk”

TDP olarak Tarımla ilgili sorunların gündeme alınarak, çözüm yollarının bulunmasını sağlamak amacıyla, Meclise Genel Görüşme açılması önergesi sunduklarını anımsatan Özyiğit, yaşanan sıkıntılara ivedi olarak çare üretilmesi gerektiğini, aksi takdirde üretimin yok olacağı uyarısında bulundu.

“TDP Kurultayı 6 Aralık’ta”

Konuşmasında TDP’nin çalışmaları hakkında da bilgiler veren Özyiğit, Kasım ayı ile birlikte İlçe kongrelerini gerçekleştirmeye başladıklarını, 6 Aralık’ta da TDP’nin 5. Olağan Kurultayı’nın gerçekleşeceğini söyledi. Kurultay hazırlıklarının yanısıra, TDP olarak kendilerini her anlamda geleceğe hazırladıklarını da belirten Özyiğit,”Bir yandan örgütlenmemizi sürdürürken, diğer yandan da yoğun bir şekilde çalışan komitelerimiz aracılığı ile vizyonumuzu çok daha açık ve net bir şekilde toplumun önüne koyacağız. Aramıza katılan yeni kişilerle de vizyon sahibi, dinamik geniş bir kadro ile halkın karşısına çıkacağız” ifadelerini kullandı.

-Özmen Birinci-

TDP Lefkoşa İlçe Başkanı LTB Meclis Üyesi Özmen Birinci de konuşmasında, TDP Lefkoşa İlçe kongresinin 30 Kasım’da gerçekleştirileceğini belirterek, mesarya bölgesinden temsilcilerin de organlarda yer almasını istediklerini söyledi. Gerek bölge sorunlarının gündeme getirilmesi, gerekse de parti çalışmalarının sağlıklı bir şekilde bölgelere ulaşması için bölge temsilcilerin çok önemli olduğunu belirten Birinci, hükümetin özellikle mesarya bölgesinin sorunlarına yönelik duyarsızlığının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Bir soru üzerine Türkiye’den gelen su konusuna da değinen Özmen Birinci, toplum olarak suyu yönetecek mühendis ve organizasyon yeteneğimizin mevcut olduğunu belirterek, KTMMOB suyun kendi yetiştirdiğimiz kişiler tarafından yönetilmesi yönünde üstlenmiş olduğu misyona TDP olarak destek verdiklerini söyledi.

Suyun yönetiminin Belediyeler açısından hayati derecede öneme sahip olduğunun altını çizen Birinci, suyun özelleştirilmesinin belediyeleri kapatma noktasına kadar taşıyabileceği uyarısında bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nine − four =

TDP heyeti Kırıkkale köyünü ziyaret etti[sharebuttonsc]