TDP Heyeti Ankara’da Temaslarda Bulundu

TDP Heyeti Ankara’da Temaslarda Bulundu

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Erkut Yılmabaşar’dan oluşan TDP heyeti, Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yetkilileri ile görüştü, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kurultayına katıldı.

TDP heyeti, geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan HDP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Bilger ve 4 MYK üyesinden oluşan HDP heyeti ile bir araya geldi, ardından da CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile görüştü. Görüşmelerde, başta Türkiye’de son dönemlerde yaşanan olaylar, seçim süreci ve Kıbrıs konusu üzerinde değerlendirmeler yapıp, görüş alışverişinde bulunuldu.

HDP ile görüşme

Genel Başkan Özyiğit, HDP ile yapılan görüşmede, HDP’ye yönelik yapılan ırkçı-faşist saldırıları kınadıklarını ve bu bağlamda HDP’ye destek belirttiklerini ifade etti.

Türkiye’de adı konmamış bir iç savaş yaşandığını, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını ve bir an önce son bulması gerektiğini belirten Özyiğit,  askıya alınan çözüm sürecinin yeniden başlatılması ve sorunun demokratik yollarla çözümlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye halklarının birbirine düşman edildiğini belirten Özyiğit, yaşananların kimseye bir şey kazandırmadığı gibi, daha demokratik bir Türkiye’nin oluşmasını da engellediğini ifade etti.

Görüşmede ayrıca, HDP heyetine Kıbrıs müzakere süreci hakkında bilgi verildi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

CHP ile görüşme

TDP heyeti daha sonra CHP Genel Merkezi’nde Genel Sekreter Gürsel Tekin ile bir araya gelirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara dışında olması nedeniyle görüşmede yer almadı.

Görüşmede ağırlıklı olarak Türkiye’deki olaylar ve Kıbrıs konusu ele alınırken TDP Genel Başkanı Özyiğit, Kıbrıs Sorunu’nun çözümünde CHP’nin tutumunun önemli olduğunu, bu nedenle kendilerine bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunma amacı taşıdıklarını belirtti.

Türkiye’deki gelişmeler konusunda ise Özyiğit, sorunun silahlarla değil, barışçı yöntemlerle çözülmesi gerektiğini bunun yolunun da demokratik süreçten geçtiğine vurgu yaptı. Özyiğit, “En büyük arzumuz, hem Türkiye’de, hem de Kıbrıs’ta barış sürecinin ileriye götürülerek olumlu sonuçlandırılmasıdır. Savaşların acılarını yaşamış ve yaşamakta olan toplumlar olarak barışın değerini çok iyi bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

TDP heyeti, AKP’nin 5. olağan kongresine katılımın ardından önceki akşam yurda döndü.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 − 6 =

TDP Heyeti Ankara’da Temaslarda Bulundu[sharebuttonsc]