TDP Görüşlerini Schulz’a İletti

TDP Görüşlerini Schulz’a İletti

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kıbrıs konusu ile ilgili görüşlerini Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a iletti. TDP’nin Kıbrıs Sorunu’nun çözüm şekli, Avrupa Parlamentosu’ndaki Kıbrıslı Türklerin hakkı olan 2 sandalye, askersizleştirme, hellimin tesciline yönelik görüşleri ile TDP’nin Sosyalist Enternasyonal üyeliği hakkında bilgileri içeren mektup, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit tarafından dün Ledra Palace’ta gerçekleştirilen toplantıda Martin Schulz’a iletildi.

TDP’nin Kıbrıs müzakerelerini desteklediği ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için mücadele verdiğinin öncelikli olarak belirtildiği yazıda, 11 Şubat 2014 tarihli ortak açıklamada da belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlık olgularını içerecek bir anlaşmanın savunulduğu belirtildi. Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumu lideri seçilmesiyle birlikte müzakere sürecinin yeniden başladığı ve olumlu ilerlemelerin kaydedildiği belirtilirken, sürecin Güney Kıbrıs’taki seçimler nedeniyle yavaşladığı, ancak seçimlerin hemen ardından Haziran ayı ile birlikte sürecin yeniden hızlanacağına dikkat çekildi.

Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs’a ayrılan altı üyelikten ikisinin Kıbrıslı Türklerin hakkı olmasına rağmen, çözümsüzlük süreci öne sürülerek bu iki sandalyenin de Kıbrıslı Rumlar tarafından doldurulduğu belirtilen açıklamada, 2 Kıbrıslı Türkün de asil üye olarak parlamentodaki yerini almasının sağlanması gerektiği, bu olayın Kıbrıslı Türkler açısından son derece önemli olduğu vurgulandı.

TDP’nin temel hedefinin İngiliz Üsleri de dahil adanın askersizleştirilmesi olduğu belirtilirken, geçmişte yaşanan acı olaylar nedeniyle Kıbrıs Türk toplumunun güvenlikle ilgili endişeleri giderilinceye kadar garantilerin devamından yana olduğu belirtildi.

Dönüşümlü Başkanlık konusunun Kıbrıs Türk toplumu açısından vazgeçilmez olduğu belirtilirken, Hellim’in coğrafi tescili konusunda ise, Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in adaya ziyaretinde tüm tarafların üzerinde mutabık kaldığı anlayışa sadık kalınması gerektiği, bu anlayışı bozacak adımlardan kaçınılması gerektiği vurgulandı. Sosyalist Enternasyonal üyeliği bulunan TDP’nin, ayrıca Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar İttifakına da üye olmak istediği de ifade edildi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − 4 =

TDP Görüşlerini Schulz’a İletti[sharebuttonsc]