TDP Girne İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı

TDP Girne İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne İlçesi 6. Olağan Kongresi geçtiğimiz gün yapıldı. TDP Girne İlçe Başkanlığına Turgut Uluhan seçilirken, İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Sinan Gürzap, Rahme Emin, Ahmet Metin Bali, Arzu Çaydamlı, Eskul Kutluer, Osman Höyük, Efe Gencay, Evren Gürtunç, Özkan Konca.

-Cemal Özyiğit-
TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, konuşmasına yeni seçilecek başkan ve yönetime başarılar, bugüne kadar görev alan kişilere de teşekkür ederek başladı.

Ekim ayı içerisinde İlçe ve Gençlik Örgütü kurultaylarını tamamlayacaklarını, Kasım ayında da Büyük Kurultayı gerçekleştireceklerini belirten Özyiğit, Kurultayla birlikte yeni bir yapılanmaya gideceklerini ifade etti. 2018 seçimleri öncesinde yaşanan sıkıntıların geride kaldığını, 3 bölgeden milletvekili çıkardıklarını, LTB’nin yeniden kazanıldığını belirten Özyiğit, daha sağlıklı bir temel ve daha sağlam örgütsel bir yapı üzerinde ilerlediklerini vurguladı.

Konuşmasında hükümetin icraatlarına da değinen Özyiğit, TL kaynaklı yaşanan ekonomik sıkıntıların olumsuz etkileri olduğunu, özellikle dar ve sabit gelirli vatandaşların bu olumsuzluktan daha fazla etkilendiklerini belirterek, Hükümet olarak bu sıkıntıların aşılması adına canla başla çalıştıklarını, son olarak elektriğe yıl sonuna kadar zam yapılmaması kararı ürettiklerini, alınan önlemlere ek olarak mutlaka yeni önlemlerin de alınacağını ifade etti.

“En Temel Sorun…”

TDP Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs konusunun en temel sorun olduğunu, parti olarak en temel motivasyonlarından birinin bu sorunu çözülmesine yönelik olduğunu söyledi. BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici danışman Lute’un Kıbrıs konusu ile ilgili raporunu önümüzdeki günlerde Genel Sekretere sunmasının ardından yeni bir sürecin başlayabileceğini belirten Özyiğit, “Beklentimiz müzakerelerin en kısa sürede başlamasıdır, ancak ucu açık müzakerelerin yarar sağlamayacağı gerçeğinden hareketle, sonuç alıcı müzakere sürecinin erken zamanda başlamasını desteklemekteyiz. TDP olarak bizler de kalıcı federal devlet yapısının oluşturulması adına her türlü katkıyı yapmakta kararlıyız” dedi.
Kıbrıs Sorunu ile ilgili yapılan görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafının devre dışı kalmasının kabul edilemeyeceğini de belirten Özyiğit, “Çözüme yönelik garantör ülkelerin ilgili taraflarla istişarelerde bulunması doğal olabilir ancak bu Kıbrıs Türk tarafı devre dışı kalıyor algısı yaratmamalıdır. Kıbrıs Sorunu’nun çözümü görüşmelerini 2 toplumun yetki verdiği liderlerin müzakere zemininden başka bir yere kaydırmak kabul edilemezdir. Kıbrıs’ta iki eşit taraf vardır ve bu adımlar atılırken mütekabiliyet mutlaka dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın seçildiği günden itibaren gerek müzakerelerin yeniden başlaması, gerekse de müzakere süreci ve Crans Montana’da kalıcı bir çözüme ulaşılması adına ortaya koyduğu yapıcı ve samimi tutumun ortada olduğunu belirten Özyiğit, Kıbrıs Türk liderliği ile Kıbrıs Türk tarafının mutlaka özne olmaya devam edeceklerini, bunun tersinin çok ciddi ve geri dönülemez zararları da beraberinde getirebileceğini kaydetti.

-Cemal Varoğlu-
TDP Genel Sekreteri Cemal Varoğlu da konuşmasına kongrenin hayırlı olmasını dileyerek başladı. Turizmin incisi denilen Girne ve bölgesinin geçmişte yapılan hatalar neticesinde çok ciddi tahribata uğradığını belirten Varoğlu, birçok alanda kendini gösteren plansızlığın özelikle Girne bölgesine çok büyük zararlar verdiğini kaydetti ve “Planlama olmazsa kaos olur, geri dönülmez yaralar açar, bunun en somut örneğini Girne’de yaşadık” dedi. Bu noktada Devlet Planlama Örgütü’ne önemli bir görev düştüğüne dikkat çeken Varoğlu, bilime dayalı verilerle hareket edilmesi ve Devlet Planlama Örgütü’nün etkinliğinin artırılması gerektiğini kaydetti.
Barış, çözüm, hak, adalet, demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi olgularda oldukça hassas olduklarını ve her platformda bunların savunucusu olduklarını belirten Varoğlu, ilke ve değerlerinden vazgeçmeden yollarına kararlılıkla devam ettiklerini belirtti.

-Zeki Çeler-
TDP Girne İlçe Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 2011 yılından beridir yürüttüğü İlçe Başkanlığını görevini devredeceğini belirterek, yeni görev alacak başkan ve yönetim kurulu üyelerine güvenin tam olduğunu söyledi, başarılar diledi. TDP Girne İlçesi’ne bundan sonraki süreçte de elinden gelen desteği vereceğini kaydeden Çeler, önümüzdeki dönemde toplumla daha fazla buluşarak, gerek partinin gerekse de bakanlığın icraatları ile ilgili bilgilendirme yapacaklarını kaydetti.

Çeler, icraatlarının temelinde insan olduğunu, sosyal demokrat anlayışla tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmeye azami bir gayret gösterdiklerini vurguladı.

-Turgut Uluhan-
TDP Girne İlçe Başkanlığına seçilen Turgut Uluhan da Girne İlçe Başkanlığı görevine getirilmesine destek veren tüm kişilere teşekkür etti. Uluhan, gerek toplumun yapısal sorunları, gerekse Kıbrıs Sorunu’nun çözümü konusunda ekibiyle birlikte ciddi bir çalışma yapma kararlılığında olduklarını belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × two =

TDP Girne İlçesi 6. Olağan Kongresi yapıldı[sharebuttonsc]