TDP Genel Sekreteri Halil Hızal’ın 1 Eylül Mesajı

TDP Genel Sekreteri Halil Hızal’ın 1 Eylül Mesajı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Halil Hızal, tüm halkların barış içinde yaşayacağı, kardeşliğin, dostluğun hakim olduğu bir Kıbrıs ve dünya özleminde olduklarını belirtti.

Hızal, 1 Eylül’ün ‘Barış Günü’ olarak kabul edilmesinin üzerinden onca yıl geçmesine rağmen, dünya genelinde maalesef çatışma ve şiddetin durmadığını, acı, gözyaşı ve ölümlerin sürdüğünü belirtti. Dünyada milyonlarca insanın yaşam endişesi içinde olduğunu, binlercesinin ise şiddet ve savaş neticesinde yaşamını kaybettiğini belirten Hızal, “Oysa ki, dünyanın sevgi, barış ve huzura ve bu yönde mücadeleye ihtiyacı vardır” dedi.

“Umarız Federal çözüme giden süreç hızlanır”
Crans Monta’nın ardından durağan bir sürece giren Kıbrıs konusunun iki liderin Ağustos ayı başında bir araya gelmesiyle yeni bir ivme kazandığını, BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’nin de hafta sonu adaya gelerek liderlerle görüşeceğini anımsatan Hızal, bu sürecin Kıbrıs’ın geleceği açısından belirleyici olacağına dikkat çekti.

Liderlerin son görüşmede ileriyle dönük bir plan hazırlamak üzere BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü bir toplantıya hazır olduklarını, ‘referans şartlarını’ tamamlama kararı verdiklerini ve iki toplumlu ortak teknik komitelerin çalışmalarını yoğunlaştırması ve güven yaratıcı önlemlerin artırılması konusundaki kararlılıklarını yinelediklerini anımsatan Hızal, “Umarız bu yapıcı anlayış sürer ve BM Genel Sekreteri ile görüşme sonrasında Federal çözüme giden süreç hızlanır” dedi.

Böylesi bir atmosferde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün bu yıl çok kritik bir dönemde kutlanacağına dikkat çeken Halil Hızal, Kıbrıs’taki tüm barışseverlerin, barış gönüllülerinin sürece desteğinin her zamankinden çok daha önemli ve anlamlı olduğunu vurguladı. Halil Hızal, çözümün temelinin 11 Şubat 2014 belgesi ve 30 Haziran 2017 Guterres Çerçevesinde belirtildiği gibi, 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm olduğunu da yeniden vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nine − six =

TDP Genel Sekreteri Halil Hızal’ın 1 Eylül Mesajı[sharebuttonsc]