TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in 15 Kasım Mesajı

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in  15 Kasım Mesajı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’ta çözümsüz geçen her günün tüm Kıbrıslıların aleyhine olduğunu belirterek, en erken zamanda adil ve kalıcı barışın sağlanması gerekliliği üzerinde durdu.

Özyiğit, KKTC’nin 32. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, bir yandan Kıbrıs Sorunu’na çözüm bulma yönünde çalışmalar yaparken, diğer yandan kendi ev ödevlerimizi yapmamız gerektiğini, her alanda çözüme hazırlanmak gerektiğini ifade etti.

Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başlayan müzakerelerin olumlu bir havada ilerlediğini, ancak çözüme kadar daha uzun ve çetin bir yol bulunduğuna dikkat çeken Özyiğit, her iki toplumun da kabul edeceği ve içselleştireceği bir çözümün bulunması adına verilen mücadelenin başarıyla sonuçlanması arzu ve beklentisi içinde olduklarını ifade etti.

TDP olarak iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı Federal bir Kıbrıs’a ulaşılması adına, önümüzdeki süreçte de her türlü olumlu katkıyı koymaya devam edeceklerini belirten Özyiğit, her iki taraftaki çözüm ve barış güçlerinin de Federal çözüm yönünde baskı unsuru olmalarının şart olduğunu kaydetti.

Toplumsal sorumlulukla hareket edilmeli”

“Hedefimiz, görüşmeler yolu ile varılacak çözüm sonunda oluşacak yeni birleşik Kıbrıs’ın eşit bir tarafı olarak, demokratikleşme, sivilleşme ve ekonomik yönden ilerlemek ve güçlenmek olmalıdır” diyen Özyiğit, bugüne kadar bu yönde maalesef yeterli adımların atılmadığına dikkat çekerek, bundan sonraki süreçte aynı hataların yapılmaması ve toplumsal sorumlulukla hareket edilmesi temennisinde bulundu.

32 yılın olumlu ve olumsuz deneyimlerden yararlanarak, kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomisi, sivil ve demokratik yapısı ile birlikte güçlü bir yapıyı yeni oluşturulacak devlete aktarmayı başarabilmek gerektiğini kaydeden Özyiğit, Kıbrıslı Türklerin yegane kurtuluş yolunun Birleşik ve Federal bir Kıbrıs’tan geçtiğini vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + three =

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in  15 Kasım Mesajı[sharebuttonsc]