TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in 1 Eylül mesajı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’taki tüm barışseverleri, barışa susayanları, barış gönüllülerini yarın önce Kuğulu Park, ardından da ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde gerçekleştirilecek iki toplumlu ortak etkinliğe katılmaya davet etti.

Son yıllarda iki toplumdaki siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve benzeri kurum kuruluşların ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’nü’ birlikte kutlamalarının oldukça anlamlı olduğunu vurgulayan Özyiğit, bunun her iki toplumdaki barış istencinin en açık göstergesi olduğunu belirtti.

Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından oluşan havanın, gerek müzakere masası, gerekse de tüm ada üzerinde olumlu yansıdığını ve somut gelişmeler yaşandığını belirten Özyiğit, bu sürecin adil, kalıcı federal bir çözümle sonuçlanması yönünde verilen mücadelenin artarak ve kararlılıkla sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.

“Sessiz kalınmamalı”
1 Eylül’ün ‘Barış Günü’ olarak kabul edilmesinin üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen, dünya genelinde maalesef çatışma ve şiddetin durmadığını, savaşlar nedeniyle acı, gözyaşı ve ölümlerin sürdüğünü belirten Özyiğit, “Dünyanın birçok bölgesinde farklı emperyalist amaçlarla milyonlarca insan yaşam endişesi ile, barış ve huzur için mücadele eden, çalışan ve bunu dillendiren binlerce aktivist ve yazar ise hayatlarını baskı altında sürdürmektedir. Oysa ki, dünyanın sevgi, barış ve huzura ihtiyacı vardır. Her türlü emperyalizme ve özellikle bu çerçevede Ortadoğu halklarının acı çekmesine sessiz kalınmamalı” ifadelerini kullandı.

Özyiğit açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İşte böylesi bir coğrafyanın hemen yanı başında olan ve enerji kaynaklarının odak noktasında bulunan ülkemizde kalıcı barışa bu nedenle şimdi her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Kıbrıs’ta bugüne kadar varılan mutabakatlarla 11 Şubat tarihli ortak açıklama metni, çözüm için son derece doğru ve anlamlı bir zemindir. Her iki liderin de samimi bir şekilde bu zemin temelinde bir çözüm arayışı içinde olduklarına dair inancımız yüksektir. Eğer geçmişte yaşanan acıların bir daha yaşanmasını istemiyorsak, eğer yanı başımızdaki çatışmaların ülkemize sıçramasından endişe ediyorsak bir an önce kalıcı barışa ulaşmak için hep birlikte var gücümüzle çalışmalıyız.”

“İç huzura ihtiyaç var”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, KKTC’de de bir iç huzura ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ülkenin her türlü kaçakçılığın merkezi haline geldiğini, sorma gir hanına döndüğünü ve mafyanın kol gezdiğini  kaydetti.

Kriminal olayların her geçen gün daha da arttığını, tüm sektörlerde huzursuzluğun had safhada olduğunu belirten Özyiğit, “Hatalı karar ve uygulamalar nedeniyle gençlerimiz ülkeden göçe zorlanmaktadır. Sivil-demokratik bir anayasaya da mutlak surette ihtiyaç vardır. Ayrıca Kıbrıslı Türklerin, kendi evinin efendisi olma, kendi kararlarını kendisi alma ve kendi ayakları üstünde durma mücadelesi de kararlılıkla sürmelidir” dedi.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × 3 =

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in 1 Eylül mesajı[sharebuttonsc]