TDP Gençlik Örgütü: “Psikoaktif madde kullanımı konusunda devlet politikası şart”

TDP Gençlik Örgütü: “Psikoaktif madde kullanımı konusunda devlet politikası şart”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü, tüm insanlığı tehdit eden ve ülkemizde de son zamanlarda ciddi şekilde artan psikoaktif madde kullanımından kaynaklanan ölümlerin endişe verici olduğunu vurguladı. Yapılan araştırmaların psikoaktif madde kullanım yaşının 11 yaşına kadar düşerek ilkokul çağına inmesine rağmen, devletin halen yeterli denecek oranda çalışma yapmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu konuda ciddi bir devlet politikası belirlenmemesi neticesinde de tehlikenin gittikçe arttığına dikkat çekildi.

Psikoaktif madde kullanım yaşının ilkokul yaşlarına inmesi ile Barış, Ruh ve Sinir Hastanesinde gerçekleşen ölümlerin değerlendirildiği açıklamada, insanın temel hakları üzerinden mücadele yürüten TDP Gençlik Örgütü’nün temel amaçlarından birinin insan ve toplum değerlerinin çıkarına hizmet etmek olduğu belirtildi, artan psikoaktif madde kullanımından kaynaklanan ölümlerin ciddi anlamda rahatsız edici olduğu kaydedildi.

“Madde kullanım yaşı düştü”
Yapılan araştırmaların madde kullanım yaşının gittikçe düştüğü, tasarrufunda uyuşturucu madde bulunduran genç sayısının arttığı, madde kullanımına bağlı ölümlerin sıklaştığı belirtilen açıklamada, bonzai başta olmak üzere kimyasal madde içeren sentetik maddelerin tedariği ve kullanımının gençler arasında daha yaygın olmasının gençlerin trajedik sona sürüklenmesinin en etkili nedenlerinden olduğu vurgulandı. 1996’da lise öğrencileri arasında yapılan araştırmalarda %2 olan yasadışı psikoaktif madde kullanımının 2015’de %5,6’ya çıkarak 3 kata yakın artış olduğu, 2015’de ilkokullarda 12 yaş grubunda yapılan çalışmalarda ise yasadışı psikoaktif madde kullanımının %1,2 düzeyinde tespit edildiği açıklanırken, bu oranların KKTC için ciddi bir tehlikeye işaret ettiği belirtildi.

Bu acı gerçekliklerin yanı sıra, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çatısı altında rehabilitasyon gören kişilerin ölümünün de Rehabilitasyon Merkezi’nin yetersizliğini ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, yetkili kişilere su soruları yöneltti: “Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde rehabilitasyon tedavisi gören kişilerin ölüm nedenleri hakkında yetkili kişilerce gereken açıklama yapılacak mı? Devlete ait bir kurum içersinde, özellikle de hastanede tedavi olmak için gönüllü olan bir bireyin ölümü normal mi? Bu kişinin yatırılma esnasında güvenlik tedbirleri alındı mı ? Yeterli tıbbi sağlık muayenesi ve takibi yapıldı mı? Bu kişi hastanede şiddet gördü mü ? Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki doktor, hemşire ve güvenlik görevlilerin sayısı yeterli midir? Hastanede hasta hakları açısından yeterliliğinin denetimi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılıyor mu? Bu ölümde ihmali olan yetkililer kimlerdir?

“Tam donanımlı Rehabilite Merkezi”
Bugün halen ülkemizde uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili tam donanımlı tedavi ve rehabilitasyon merkezinin olmayışının acı bir gerçek olduğuna vurgu yapılan açıklamada, artan psikoaktif madde kullanımı ve kullanıma bağlı ölümlerin artışının, bu alanda tam donanımlı ayrı bir merkezin hayata geçirilmesi zaruretini ortaya koyduğu kaydedildi. Yapılması önerilen tam donanımlı Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışacak her personelin psikoaktif madde bağımlılığı tedavisi ve rehabilitasyonu alanında yetişmiş olması gerektiği, böylelikle tedavi esnasında hayatlarını kaybetme riskinin de önlemiş olacağı, bu hastaların tam donanımlı bir Rehabilitasyon Merkezi ile topluma sağlıklı bir şekilde kazandırılabileceği ifade edildi.

“Denetimli Serbestlik Yasası”
Uyuşturucu satıcısı ve kullanıcısı arasında ayrım yaparak bu kişilerin tedavi edilmesini amaçlayan ve hazırlanmasında TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın büyük katkısı olan ‘Denetimli Serbestlik Yasası’ üzerine Meclis’te oybirliği sağlanmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirten açıklamada, “Bu yasa ile birlikte hukuk sistemimize yeni ve çağdaş bir uygulama kazandırılırken, yasayla birlikte, hem devlet kurumları kendini bu yeni uygulamaya adapte edip yasal süreçteki insanlarımızın mağduriyetini gidermeli, hem de en hızlı bir şekilde tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin de açılması için gerekenlerin yapılması gerektiği” ifadelerine yer verildi.

“Eğitim çok önemli”
Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ve yasal düzenlemelerin yanı sıra, eğitim sistemimizde de önleme programları ile yapılandırılmaya gidilmesi gerektiğine dikkat çekilen TDP Gençlik Örgütü açıklamasında, “Özellikle ilkokullardan başlamak suretiyle lise sona kadar psikoaktif madde kullanımıyla ilgili önleme programlarına ihtiyaç olduğu, liseler için hazırlanan önleme programının ders müfredatına girmesi gerektiği, ilkokullar, ortaokullar ve aileler için de ayrı ayrı eğitim programlarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Madde kullanımı konusunda atılması gereken daha çok adım olduğuna dikkat çekilen açıklamada, gerekli adımların atılması ile yasal düzenlemelerin ivedi olarak yaşam bulmasının özellikle gençler açısından hayati derecede önemli olduğu vurgulandı. TDP Gençlik Örgütü olarak eksikliklerin giderilmesi, atılması gereken adımların da zamanında atılması yönünde baskı unsuru olmaya devam edecekleri belirtilen açıklamada, bu gibi hassas ve önemli konularda toplum farkındalığı yaratmak adına çalışmaların kararlılıkla süreceği belirtildi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one + 10 =

TDP Gençlik Örgütü: “Psikoaktif madde kullanımı konusunda devlet politikası şart”[sharebuttonsc]