TDP Gençlik Örgütü: “Burs paralarının ödenmemesi hükümetin ayıbıdır”

TDP Gençlik Örgütü: “Burs paralarının ödenmemesi hükümetin ayıbıdır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü, öğrencilerin burs paralarının aylardır yatırılmamasının, Cumhuriyetçi Türk Partisi-Ulusal Birlik Partisi (CTP-UBP) hükümetinin büyük bir ayıbı olduğunu vurguladı.
TDP Gençlik Örgütü Eşbaşkanı Atik Kaya, öğrencilerin burs almasının bir hak olduğunu, hükümetin bu hakkı, keyfine göre gasp etme hakkı olmadığına dikkat çekerek, öğrencilerin burs ödeneklerinin yatırılması gerektiğini kaydetti.
Devlet olanaklarını har vurup harman savuran, belirli kesimlere milyonlarca TL’lik vergi affı yapan, ekonomik kesintileri tabandan yapan, kayıt dışı ekonominin üzerine gitmeyen hükümetin, öğrencilerin burs paralarını aylarca ödememesinin hiçbir geçerli mazereti olamayacağını belirten Kaya, bu durumun ‘ülkedeki adaletsizliğin en somut göstergelerinden biri’ olduğunu kaydetti.

“İleriye değil, geriye gidiyoruz”

TDP Gençlik Örgütü olarak, KKTC’ye kara sınırı olmayan ülkelerde öğrenim gören öğrenciler burs alırken, Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören gençlerin burs almamasının eşitlik ilkesine aykırı bulduklarını ve onların da burs almasının şart olduğunu anımsattı. Kaya, “Bizler ülkenin geleceğini şekillendirecek, aldıkları eğitimle ülkenin gelişmesine ve ileri gitmesine katkı sağlayacak tüm gençlerin burs almasını savunurken, hükümet tam tersine burs alan öğrencilere de ödeme yapmıyor. Yaşanan gelişmeler ileriye değil, geri gittiğimizin göstergesidir” ifadelerini kullandı.
TDP Gençlik Örgütü olarak, parasız, bilimsel ve demokratik eğitim anlayışını benimseyerek, her platformda savunduklarını anımsatan Kaya, “Sosyal devlet anlayışını benimsediğinizi hükümet programına yazacaksınız, diğer yandan da tam tersi tutum izleyeceksiniz. Bu yapılan tamamen siyaseten ikiyüzlülüktür” dedi. Hükümetlerin sanattan, eğitimden, sağlıktan, barıştan ve demokrasiden yana sosyal devlet anlayışı çerçevesinde müdahil olması gerektiğini vurgulayan Kaya, CTP-UBP hükümetinin bugüne dek sergilediği tutumun hiç de iç açıcı olmadığını ifade etti.

“Eyleme destek vereceğiz”

Öğrenciler tarafından 8 Şubat Pazartesi Günü gerçekleştirilecek olan eyleme TDP Gençlik Örgütü olarak destek vereceklerini de açıklayan Atik kaya, bu konuda öğrenciden yana taraf olarak haklı eylemlerine destek vereceklerini belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × 3 =

TDP Gençlik Örgütü: “Burs paralarının ödenmemesi hükümetin ayıbıdır”[sharebuttonsc]