TDP: “Anayasa Değişikliği Daha Kapsamlı ve Başka Bir Seçimle İlişkilendirmeden Referanduma Götürülmeli”

TDP: “Anayasa Değişikliği Daha Kapsamlı ve Başka Bir Seçimle İlişkilendirmeden Referanduma Götürülmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, geçici 10. Maddeyi içermeyecek Anayasa ile ilgili hiçbir değişikliğe onay vermeyeceklerini açıkladı.

Anayasa değişikliğini başka bir seçimle ilişkilendirmeden ayrı bir zamanda ve daha geniş kapsamlı olması gerektiğini kaydeden Özyiğit, Meclis’te bugün görüşülen paketin içeriğine karşı olmadıklarını, ancak geçici 10. Maddeye dokunmayan hiçbir öneri ve pakete evet demeyeceklerini ifade etti.

Benzer bir durumun 2014 yılında da gündeme geldiğini, o dönemki anayasa değişiklik paketi çok daha kapsamlı ve içerikli olmasına, Meclis’te de oybirliği ile geçmesine rağmen halkın büyük çoğunluğu tarafından reddedildiğini anımsatan Özyiğit, “Yine başka bir seçimle birlikte yapma ve halka detaylı bir şekilde anlatmama yanlışında ısrar edilmesine bir anlam veremiyoruz” dedi.

TDP olarak geçmişte 56 maddelik bir Anayasa değişiklik paketi hazırlayarak Meclis’e sunduklarını, şimdi de benzer bir paketi güncelleştirerek revize edeceklerini belirten Özyiğit, toplumun beklentisinin de daha geniş kapsamlı bir değişiklik olduğunu söyledi.

-Hüseyin Angolemli-

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de 2014 yılında yine başka bir seçimle birlikte yapılan Anayasa Değişikliği Önerisine halkın hayır dediğini anımsatarak, hazırlanan değişikliğin seçimlerden ayrı tutulması gerektiğini kaydetti.

Geçici 10. maddenin önemine vurgu yapan Angolemli, bir devlet kendi güvenliğini başkaları sağlaması durumunda bunun devlet olmadığını söyledi. “Polis size bağlı değilse iradeniz nasıl gündeme gelir?” diye soran Angolemli, bir zamanlar bir polis hakkında yapılan soruşturmada polisin suçlu bulunduğunu fakat o polisin tam tersine terfi aldığını kaydetti. Geçici 10. maddenin artık kaldırmanın zamanının geldiğini dile getiren Angolemli, bugün Meclis ve hükümetin polis üzerinde hiçbir etkisi olmadığını belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 − 11 =

TDP: “Anayasa Değişikliği Daha Kapsamlı ve Başka Bir Seçimle İlişkilendirmeden Referanduma Götürülmeli”[sharebuttonsc]