TDP: “Emeğin, Üretimin Karşılığının Verilmemesinin Hiçbir Mazereti Olamaz”

TDP: “Emeğin, Üretimin Karşılığının Verilmemesinin Hiçbir Mazereti Olamaz”

Genel Başkan Cemal Özyiğit başkanlığındaki Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) heyeti, dün Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) temsilcileri ile bir araya gelerek son dönemlerde üniversite bünyesinde çalışanlarla ilgili yaşanan sorunlar hakkında bilgi aldı ve görüşlerini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapmadan önce ilgili tarafların görüşlerini birebir dinlemek istediklerini, şimdiye dek birçok çalışanla görüştüklerini, ziyareti de bu amaçla gerçekleştirdiklerini belirten Özyiğit, GAÜ yetkililerinin de nedeni ne olursa olsun, yaşanan mağduriyetin farkında olduklarını, sorunun da en kısa sürede çözüleceği bilgisini kendilerine aktardığını kaydetti.

Konuyla ilgili endişelerini dile getiren Özyiğit, emeğin, üretimin karşılığının verilmemesinin hiçbir mazereti olamayacağını vurgularken, ülkede birçok sektörde çalışma şartlarında ciddi sorunlar yaşandığını, denetleme yapması gereken kurumların görevini yerine getirmediğini, GAÜ’de yaşananların bunlardan sadece biri olduğunu belirtti. GAÜ’nün bizzat çalışanlarını borçlandırarak ödeme yaptığını, yatırımlarda da ciddi eksiklikler olduğunu belirten Özyiğit, “Bu durum her ne şart altında olursa olsun, kabul edilmezdir. Çalışanların mağduriyetleri en kısa zamanda giderilmeli, çalışma şartları düzeltilmelidir” dedi. Yaşanan mağduriyetin kapsamlı yatırımlardan dolayı kaynaklandığı yönündeki açıklamaya yönelik ise Özyiğit, “Yatırım yapılmasına karşı değiliz, ancak yatırımlar da çalışan haklarının ihlal edilmesine yol açmamalıdır. Artık küresel bir çalışma piyasasının içindeyiz ve bu şartlar gençlerimizin göç etmesine yol açmaktadır ” dedi.

“Sorun çok büyük”
TDP Başkanı Özyiğit, uzun çalışma saatleri, yatırımların yapılmaması veya düşük maaş üzerinden yapılması, hakların kullandırılmaması gibi mağduriyetlerin özel sektörün önemli bir bölümünde yaşandığını, dolayısı ile sorunun GAÜ ile sınırlı olduğunu düşünmenin de buzdağının altını gözden kaçırmak olacağını vurguladı. Yaşanan mağduriyetlerden yapanlar kadar, buna göz yumanların da sorumlu olduğuna dikkat çeken Özyiğit, “Ülkede birçok işyerinde İş Yasası ihlal ediliyor ve bunun denetimi ve yaptırımı olmuyorsa, buradaki esas sorumlu Çalışma Bakanı ile Bakanlığa bağlı ilgili Dairelerdir” dedi. Özyiğit, yaşanan olayların, özel sektörde sendikalaşmanın önem ve aciliyetini bir kez daha ortaya çıkardığına da vurgu yaptı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 11 =

TDP: “Emeğin, Üretimin Karşılığının Verilmemesinin Hiçbir Mazereti Olamaz”[sharebuttonsc]