TDP: “Çözüm Yönündeki Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı”

TDP: “Çözüm Yönündeki Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan Cemal Özyiğit başkanlığında önceki akşam toplandı. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, parti çalışmaları ve gündemdeki konuların yanı sıra, Kıbrıs konusu da geniş bir çerçevede ele alındı, konuya ilişkin bir de karar üretildi.

TDP MYK Kıbrıs konusuna ilişkin aşağıdaki kararları üretti:

* TDP, Kıbrıs’ta çözümsüz geçen zamanın, başta Kıbrıslı Türkler olmak üzere, tüm tarafların zararına olduğuna inanmaktadır.

* Bu nedenle TDP, adil, kalıcı, sürdürülebilir bir Federal çözümün bulunması adına toplum liderleri tarafından yürütülmekte olan müzakere sürecine güçlü destek vermektedir.

* Çözümün parametreleri de 77-79 Doruk Anlaşması, Talat-Hristofyas yakınlaşmaları ile 11 Şubat ortak belgesi temelinde; 2 bölgeli, 2 toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenlik uluslararası tek kimlik ve tek vatandaşlık olgularını içeren federal bir çözümdür.

* TDP, 3. tur yoğunlaştırılmış müzakerelerin ardından, geçtiğimiz haftalarda New York’ta gerçekleştirilen 3’lü görüşme sonrasında, ne ‘kesin çözüm oluyor’ havasına, ne de ‘bu iş asla olmaz’ karamsarlığına kapılmamak gerektiğine dikkat çekerken, ‘temkinli iyimserlik’ yönündeki duruşunu sürdürmektedir.

* TDP, içinde bulunulan süreçte Kıbrıs’ta kısa zaman içerisinde adil, kalıcı ve yaşayabilir bir federal çözüme ulaşma yönündeki zemin, hedef ve gerekliliğinin halen güçlü bir şekilde ortada olduğuna inanmaktadır. Bu çerçevede yıl sonuna kadar olan sürenin Kıbrıs’ın geleceğe hangi rotada ilerleyeceğini belirleyici olacağına dikkat çeker.

* 4 Ekim’de başlayan 4. tur yoğunlaştırılmış müzakerelerle birlikte esaslı konulardaki anlaşmazlıkların en aza indirilmesine yönelik yoğun bir çalışma temposuna girilirken, ardından da güvenlik ve garantiler ile toprak başlıklarının beşli toplantıda ele alınması için zemin oluşturma çabalarına devam edilmelidir. Bu noktada liderler kadar, her iki taraftaki çözüm ve barış yanlılarına büyük görev düşmektedir.

* Sürecin sonunda adil, dengeli, her iki toplumun da içselleştireceği bir çözümün ortaya çıkması son derece önemlidir. Bir taraf kendi haklarını korumaya çalışırken, hassasiyet gösterirken, karşı tarafın da hakları olduğu gözardı edilmemelidir. Bu şekilde yaklaşım gösterilmesinin 2 evet çıkması için çok ciddi bir zemin yaratacağına inanç belirtiriz .

* Zorlukların farkında olmakla beraber, bugüne kadar ortaya konan çaba, efor ve sağlanan gelişme boşa gitmemelidir. Bunun için de en temel ihtiyaç cesaret ve kararlılıktır. Önümüzde tarihi bir fırsat bulunmaktadır ve bu fırsat çözümle taçlanmalıdır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − 12 =

TDP: “Çözüm Yönündeki Tarihi Fırsat Kaçırılmamalı”[sharebuttonsc]